سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اوکراین

اتحاديه اروپا,اوكراين

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (‌سه‌شنبه) برای دیدار با پترو پوروشنکو به کی‌یف سفر می‌کند و نشست اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با محوریت اوکراین برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا متعهد شده است تا این اتحادیه در مقابله با بحران‌های جهانی نقش پررنگ‌تری ایفا کند. در شرایطی که اتحادیه اروپا درباره این مساله که آیا زمان برقراری روابط دو جانبه با روسیه سر رسیده است یا خیر، بحث و مذاکره خواهد کرد، در واقع اراده موگرینی به بوته آزمایش گذاشته می‌شود.

یکسال پس از آنکه ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری سابق اوکراین به معاهده تجاری اتحادیه اروپا پشت کرد و بحرانی ایجاد شد، دیپلمات ارشد جدید اتحادیه اروپا باید هدایت مقام‌های ارشد را به عهده بگیرد و مشخص کند که آیا فشار بر مسکو باید افزایش یابد و یا «مشارکت مجدد» برقرار شود.

موگرینی امروز برای دیدار با پترو پوروشنکو رئیس‌جمهوری اوکراین به کی‌یف سفر می‌کند و پس از آن روز پنجشنبه در نشست اتحادیه اروپا با حضور دونالد تاسک رئیس شورای اروپا شرکت می‌کند و موضوع اوکراین در راس دستورکار قرار دارد. پس از آن در ماه ژانویه وزرای خارجه رسماً درباره روابط اتحادیه اروپا با روسیه مذاکره می‌کنند و گمان می‌رود که مذاکرات پشت پرده از هم‌اکنون آغاز شده است.

از زمان الحاق کریمه به مسکو و حمایت آنها از جدایی‌طلبان روس‌گرای اوکراین، روابط روسیه با اتحادیه اروپا تیره شد و به پایین‌ترین حد خود از زمان جنگ سرد رسید و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های اقتصادی علیه کرملین اعمال کرد.

از آنجایی که مسکو تغییری در موضع خود نداده است، موگرینی باید موضع مشترکی را میان دولت‌های اتحادیه اروپا از جمله حوزه بالتیک، مجارستان و انگلیس ایجاد کند که به شدت از تحریم‌ها حمایت می‌کنند و کشورهای دیگری نظیر ایتالیا، قبرس، یونان و بلغارستان که به تحریم‌ها به دیده تردید نگاه می‌کنند.

انتهای پیام

کد N628774