بازتاب اربعین حسینی در رسانه های جهان؛

کمپین بزرگ عرض اندام و چالش طلبی تمام قد در برابر داعش و غرب

اربعین, مراسم اربعین 93

مقامات عراقی پایان بدون درگیری و خشونت این مراسم را پیروزی مهمی برای نیروهای امنیتی عراق دانستند.روز گذشته بزرگترین اجتماع مذهبی درشهر کربلا رقم خورد ومیلیون ها زائر شیعه و سنی در این شهر اربعین حسینی را برگزار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرگزاری های غربی بعد از بهت عجیب بالاخره سکوت خود را شکستند و به این شور و شعور شیعیان از سر ناچاری پرداختند. خبرگزاری رویترز، از برگزاری آرام و بی حادثه آئین اربعین امسال در شهر کربلای عراق گزارش داد. این خبرگزاری گزارش داد، شیعیان در حالی آئین اربعین مقدس را به پایان بردند که از تهدید گروهک داعش(در کربلا و مناطق دیگر عراق)، نگرانی نداشتند و میلیون ها زائر شیعه، در پایان سالروز اربعین، در حالی از شهر کربلای عراق، راهی شهر و دیارشان شدند که این روز که از بزرگ ترین مراسم در تقویم مذهبی آنها به شمار می رود، (با آرامش) به پایان رسید.

صدها رسانه عربی و غربی هم از بزرگترین گردهمایی معنوی قرن در اربعین حسینی گزارش دادند و این تجمع را کمپین بزرگ، عرض اندام و چالش طلبی تمام قد مردمی عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در برابر تروریسم تکفیری دانستند.

اربعین 20 میلیونی امسال آنقدر صدایش بلند بود که رسانه های غربی و عربی نتوانستند خیل عظیم عاشقان سید و سالار شهیدان را نادیده و پاسخ به ندای پیچیده در گوش اعصار «هل من ناصر ینصرنی» را ناشنیده بگیرند.

گردهمایی اربعین فریاد بلند عاشورا و ندای آزادگی در برابر تحجر و تکفیر بود؛ فریاد و حضوری که جهان به شنیدن و تماشایش ایستاد تا حتی پژواک فرهنگ ساز آن در رسانه های معروف به سازش و تسلیم نیز منعکس شود.

رسانه های جهان برآوردهای متفاوتی از تعداد مردم شرکت کننده در مراسن اربعین امام حسین (ع) داشتند؛ از 17 میلیون تا 25 میلیون نفر.

اکثر این رسانه ها گزارش دادند که زائران اباعبدالله الحسین (ع) مسافتی به طول 110 کیلومتر را طی کردند و برخی از زائران 12 روز پیاده روی کرده اند تا به این گردهمایی بزرگ دینی برسند.

مراسم اربعین حسینی بزرگترین اجتماع دینی-مذهبی در دنیا به شمار می‌رود که امسال با وجود تهدید گروهک تروریستی - تکفیری داعش بیش از 20 میلیون مسلمان در این مراسم شرکت کردند.

بسیاری از رسانه ها با توجه به سابقه مراسم اربعین حسینی (ع) در سال های گذشته ، حضور جمعیت از 60 کشور جهان در این آیین را بی سابقه ذکر کردند و اعلام داشتند که مراسم امسال رکورد شکست.

خبرنگاران رسانه های خبری غربی با واژه های نظیر سیل عظیم مسلمانان، همایش سیاسی مذهبی شیعیان ، بزرگترین راهپیمایی مذهبی و شرکت در مراسم اربعین برغم تهدید گروه تروریستی داعش درباره این مراسم گزارش دادند.

برخی رسانه ها نیز براساس سیاست های خبری خود تلاش کردند با نگاه سیاسی حضور میلیونی مردم در کربلا را مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند.

**یورو نیوز
شیکه تلویزیونی یورو نیوز اعلام کرد که بیش از 20 میلیون نفر از مسلمانان شیعه در روزی که آن را اربعین می خوانند با وجود تهدیدات داعش به زیارت پیشوای سوم مذهبی خود رفتند.
این رسانه گفت که غیر از شیعیان عراق ، مسلمانانی از کشورهایی همچون ایران ، پاکستان ،افغانستان،بحرین و هند در این آینی با شکوه مذهبی حضور داشتند.

**بی بی سی
بی.بی.سی در گزارش خود با اذعان به این نکته که امسال یکی ازشلوغ ترین اربعین هایی بود که کربلا به خود دید، افزود: تهدیدهای امنیتی وانفجار بمب وخمپاره هم حریف اعتقادات هزاران شیعه برای شرکت در عزاداری اربعین نشد.
پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نوشت: میلیون ها زائر شیعه با وجود تهدیدهایی که از ناحیه گروه های تندرو وجود دارد، برای شرکت در مراسم اربعین به شهر کربلا سرازیر شده اند.بسیاری ازاین زائران چندین روز پیاده روی کرده اند تا به عزاداری امروز برسند؛ مسافت حدود 80 کیلومتری نجف تا کربلا مسیر اصلی راهپیمایی زائران بوده است.
بی.بی.سی گفت : چه برای یک باور مذهبی و چه برای اعلام یک پیام سیاسی، حضور میلیونی عزاداران درکربلا همه نگاه ها را به خود جلب کرده است؛ ناظرانی که ممکن است سوال کنند پیام عاشورا که گفته شده تن ندادن به ذلت است، درزندگی امروز این عزاداران چه تاثیری گذاشته است.

**رادیو فردا
پایگاه اینترنتی رادیو فردا گزارش داد زن و مرد، پیر وجوان، کودک و نوزاد راهی جاده هایی مملو ازجمعیت هستند که دیگر جایی برای عبور اتومبیل ها در آن باقی نمانده است.
درکنار جاده ردیفی ازچادرهای سبزرنگ، مسافران را به استراحت، خوردن و نوشیدن فرا می خوانند.
تصاویر ارسال شده ازجاده 90 کیلومتری نجف ـ کربلا فوجی از مسافران را نشان می دهد که به سوی کربلا راهپیمایی می کنند و برخی رسانه ها از آن به عنوان بزرگ ترین راهپیمایی مسلمانان در تاریخ یاد کرده اند.

**رادیو فرانسه
بخش فارسی رادیو فرانسه گزارش داد: 5/ 13 میلیون شیعه عراقی و چهار میلیون نفر از شیعیان ٦٠ کشور جهان، امروز مراسم اربعین حسینی را تحت تدابیر شدید امنیتی و به نشانه مقاومت علیه گروه تروریستی داعش در کربلا برگزار کردند.
مراسم 'اربعین' امسال به دلیل گسترش نفوذ گروه داعش در عراق از رنگ و معنای سیاسی بیشتری نسبت به گذشته برخوردار بوده است.

**صدای امریکا
پایگاه اینترنتی صدای آمریکا با اشاره به اینکه مراسم اربعین در کربلا بدون خشونت پایان یافت، افزود: در حالی عراق در چند ماه گذشته با تحرکات پیکارجویان افراطی سنی مذهب گروه موسوم به داعش روبه رو بوده است، میلیون ها مسلمان شیعه برای شرکت در مراسم امسال اربعین، در شهر کربلای عراق جمع شدند.

**خبرگزاری فرانسه
خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی با اشاره به این که امسال مراسم اربعین ازنظر شمار زائران رکورد شکست، افزود: 17.5 میلیون نفر شمار افرادی که امسال برای شرکت در مراسم به کربلا رفتند؛ از این تعداد، 4.5 میلیون نفر خارجی و دستکم یک میلیون نفر از آنان ایرانی بودند.
این خبرگزاری افزود: برخی از آنها بیش از 12 روز با پای پیاده از منتهی الیه جنوبی عراق یا امتداد مرز ایران خود را به کربلا رسانده و برخی دیگر سوار بر اتوبوس و کامیونهای پر ازدحام به این شهر آمده بودند.
عباراتی که در ادامه می آید تیترهای رسانه های مختلف عربی و غربی در پوشش این رویداد بزرگ است:
**صدای روسیه: 22 میلیون زائر به احیای اربعین امام حسین در عراق همت گماشتند
**پایگاه روزنامه القبس کویت: 17 میلیون زائر سالروز اربعین را گرامی داشتند
**خبرگزاری فرانسه: اربعین امسال با نمادی دیگر؛ مبارزه با داعش
**پایگاه روزنامه الجریده کویت: میلیون ها شیعه، یاد امام حسین را در کربلا زنده کردند
**پایگاه خبری –تحلیلی میدل ایست آنلاین: خیزش متقابل به سوی کربلا در اربعین امام حسین
(اشاره پایگاه میدل ایست آنلاین به تجمع بزرگ عاشقان اباعبدالله به عنوان کمپینی عظیم علیه گروه های تروریستی تکفیری به ویژه داعش است.)
**میدل ایست آنلاین در گزارشی جداگانه: شیعیان در بزرگترین زیارت اربعینی داعش را به چالش طلبیدند
**پایگاه خبری الخلیج الجدید: میلیون ها شیعه اربعین امام حسین را در کربلا و در میان تدابیر شدید امنیتی گرامی داشتند
**شبکه فرانس 24: تدابیر شدید امنیتی همزمان با حضور میلیون ها شیعه در اربعین حسینی
**پایگاه تونس دیجیتال: 17 میلیون شیعه از کشورهای مختلف سالروز اربعین حسینی را احیا کردند
**شبکه دویچه وله آلمان : میلیون ها شیعه اربعین حسین را در کربلا گرامی داشتند
**پایگاه روزنامه الشروق مصر: میلیون ها شیعه مراسم اربعین را در کربلا برپا کردند
**پایگاه روزنامه الغد اردن: میلیون ها شیعه مراسم اربعین را در کربلا برپا کردند
**خبرگزاری رویترز: حرکت گروه های شیعیان به سوی شهر کربلا برای احیای اربعین حسینی
**پایگاه روزنامه الاهرام مصر: میلیون ها شیعه صدها کیلومتر پیاده پیمودند تا یاد حسین را در اربعین زنده نگه دارند
**پایگاه روزنامه النهار لبنان: 27 حمله ائتلاف بین المللی علیه داعش همزمان با گردهمایی میلیونی برزگ در کربلا برای اربعین حسینی
**پایگاه روزنامه الزمان: یگان های زرهپوش برای حمایت از سامرا؛ عاشورا در کربلا به اوج می رسد
**رادیو سوا آمریکا: میلیون ها زائر در کربلا برای احیای اربعین امام حسین گرد آمدند
**پایگاه روزنامه العرب: میلیون ها زائر راه کربلا را برای احیای اربعین پیش گرفته اند
**پایگاه الخبر پرس لبنان: 25 میلیون نفر در احیای اربعین امام حسین (ع) شرکت کردند
کد N626304