ازسرگیری دور جدید مذاکرات صلح میان فارک و کلمبیا

سیاسی

دور جدید مذاکرات صلح میان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک و دولت کلمبیا ازسرگرفته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سی سی تی وی با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات صلح میان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک و دولت کلمبیا گزارش داد که این مذاکرات در پی اسارت ژنرال "روبن داریو آلساته" و دو نفر از همراهانش در روز 17 نوامبر (26 آبان) به حالت تعلیق درآمده بود.

نیروهای مسلح انقلابی فارک اخیرا ژنرال ربوده شده ارتش کلمبیا و دو نفر از همراهانش را آزاد کرده و آنها را تحویل کمیته بین‌ المللی صلیب سرخ  دادند. "کاترین ری" سخنگوی "فدریکا موگرینی" رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار آزادی هرچه سریعتر نظامیان ربوده شده کلمبیایی از سوی فارک بدون قید و شرط و همچنین ازسرگیری مذاکرات میان این گروه و دولت کلمبیا شده بود.

وی مذاکرات را بهترین فرصت برای رهایی کلمبیا از بند بیش از نیم قرن درگیری در کشور خواند و تاکید کرد ربودن نظامیان کلمبیایی به امنیت مذاکرات صلح کلمبیا آسیب می رساند.

فارک بزرگترین گروه شورشی کلمبیا است که از راه فروش و قاچاق مواد مخدر هزینه های مبارزات مسلحانه را تامین می کند. با وجود آنکه فارک از یک جنبش کاملا چریکی آغاز شد، در دهه ۱۹۸۰ میلادی این گروه به تجارت مواد مخدر روی آورد که منجر به جدایی رسمی از حزب کمونیست و تشکیل ساختار سیاسی به نام حزب کمونیست مخفی کلمبیایی شد.

آلفونسو کانو، که نام اصلی او "گایلرمو سانز" است از جمله دانشجویان مارکسیستی بود که به فارک ملحق شد. تعداد شورشیان 9 هزار نفر تخمین زده شده اند که توسط ارتش به نقاط دورافتاده عقب زده شده اند.