اعلام پیشروی داعش در مناطق تحت تصرف شورشیان در جنوب سوریه

گروه داعش با انتشار تصاویری در پایگاه اجتماعی توییتر اعلام کرد که به مناطق تحت تصرف ارتش آزاد سوریه در جنوب این کشور پیشروی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، گروه داعش در پایگاه ارتباط اجتماعی توییتر تصاویر از خودروهای نظامی و اعضای خود که تفنگ و تجهیزات به همراه داشتند، منتشر کرد که در منطقه «بیرقصب» در شمال شرقی استان «السویداء» در مرز با ریف دمشق حضور داشتند.

اعضای داعش همچنین به بیعت ابوعدی، فرمانده لشگر "المغاویر" با گروه داعش در این منطقه اشاره کردند.

فعالان در این باره می‌گویند که گسترش داعش در این منطقه در آغاز ماه جاری میلادی صورت گرفته و گروه داعش تلاش می‌کند تا مناطق تحت سیطره خود را به منطقه "العتیبه" در شرق غوطه شرقی دمشق گسترش دهد و این منطقه مسیر امدادرسانی به گروه "جبهه اسلامی" است که کنترل غوطه شرقی را در دست دارد.

گروه داعش پس از درگیری‌هایی با اعضای جبهه اسلامی مجبور به عقب‌نشینی به سمت بیرقصب شده است.

منطقه بیرقصب منطقه‌ای صحرایی و خالی از سکنه است. تنها برخی بادیه‌نشینان در آنجا حضور دارند و این منطقه، نقطه تماس با روستاهای دروزی‌ها در استان سویداء است.

فعالان به این مساله اشاره می‌کنند که داعش در حدود پنج کیلومتری روستاهای دروزی‌ها است و نیروهای دفاع ملی دروزی‌ها که حامی نظام سوریه هستند پیشتر به سمت اعضای داعش در این منطقه تیراندازی کردند.

اخبار ضد و نقیضی درخصوص حضور داعش در این منطقه منتشر شده است، در حالی که فعالان می‌گویند آغاز حضور داعش با انتقال اعضای این گروه از دیرالزور در شرق سوریه به سمت بادیه شرقی دمشق بوده است.

منابع نزدیک به جبهه اسلامی نیز اعلام کردند که گردانی از یکی از گروه‌های ارتش آزاد سوریه جدا شده و با داعش بیعت کرده است. داعش نیز تجهیزات نظامی و نیروهای انسانی را به این گردان انتقال داده است طوری که تعداد اعضای آن به 300 تن می‌رسد.

مناطقی که داعش در بیرقصب در آنجا متمرکز است همجوار مسیر شام قدیم است که به سویداء در دمشق وصل می‌شود و چند کیلومتر از آنجا دورتر است؛ همچنین چند کیلومتر نیز از فرودگاه نظامی "خلخله" فاصله دارد.

فعالان در استان سویداء همچنین اعلام کردند که داعش با "جیش الاسلام" که در غوطه شرقی دمشق حضور دارد و همجوار بیرقصب است درگیر شده است.

اعلام پیشروی داعش بیرقصب که ورودی مهمی به سمت جبهه جنوبی است موجب ترس و نگرانی ارتش آزاد سوریه و گروه جبهه النصره شده است که نفوذ زیادی در درعا و قنیطره در جنوب دارند.

به گزارش منابع نزدیک به "جبهه اسلامی" ارتش آزاد سوریه نگران وقوع درگیری‌ها با داعش است که این مساله برنامه‌های نظامی آن را برای مقابله با نیروهای نظام سوریه در غوطه بر هم می‌زند.

ارتش آزاد سوریه نگران خطری است که رهبران و تشکلات آن را تهدید می‌کند چراکه خود را در مقابل داعش و نظام سوریه می‌بیند.

انتهای پیام

کد N622306