با موافقت نمایندگان مجلس؛

بخشی از منابع سالانه صندوق توسعه ملی به طرح‌های فنی اختصاص یافت

مجلس,مجلس شورای اسلامی

صندوق توسعه ملی موظف است از منابع ورودی به این صندوق در هر سال ۱۰ درصد را جهت پرداخت تسهیلات به بخش‌های خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی به طرح‌های دارای توجیه فنی در بانک‌های دولتی و خصوصی داخلی و صندوق مهر امام رضا (ع) سپرده‌گذاری کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صندوق توسعه ملی را موظف کردند ۱۰ درصد از منابع ورودی به این صندوق را در هر سال جهت پرداخت تسهیلات به طرح‌های دارای توجیه فنی اختصاص دهند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی مواد ارجاعی طرح اصلاح موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت با اصل ماده الحاقی ۱۱ این طرح با ۱۳۸ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع موافقت کردند.

در ماده الحاقی ۱۱ این طرح آمده است: صندوق توسعه ملی موظف است از منابع ورودی به این صندوق در هر سال ۱۰ درصد را جهت پرداخت تسهیلات به بخش‌های خصوصی، تعاونی و بنگاههای اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی به طرح‌های دارای توجیه فنی، زیست محیطی، مالی و اهلیت متقاضی به‌صورت پرداخت و بازپرداخت ریالی در بخش آب و کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، منابع طبیعی و محیط زیست و صادرات محصولات کشاورزی در بانک‌های دولتی و خصوصی داخلی و صندوق مهر امام رضا (ع) سپرده‌گذاری کند.

همچنین سود سپرده‌گذاری و اقساط وصولی مجددا جهت پرداخت تسهیلات طرحهای موضوع این بند اختصاص می‌یابد. تبدیل ارز به ریال موضوع این بند زیر نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

همچنین ۱۰ درصد را جهت پرداخت تسهیلات به بخش‌های خصوصی و تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیر دولتی به طرح‌های دارای توجیه فنی، زیست محیطی و مالی و اهلیت متقاضی به صورت پرداخت و بازپرداخت ریالی در بخش صنعت، معدن و گردشگری و صادرات کالاهای صنعتی و معدنی به استثنای بخش ساخت مسکن در بانک‌های دولتی و خصوصی داخلی و صندوق مهر امام رضا سپرده گذاری کنند. سود سپرده گذاری و اقساط وصولی مجددا جهت پرداخت تسهیلات طرح‌های موضوع این بنده اختصاص می‌یابد. تبدیل ارز به ریال موضوع این بند زیر نظر بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

در تبصره ۱ این ماده آمده: پنج درصد (۵%) از منابع این ماده با سیاستگذاری شورای عالی اشتغال و با معرفی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط جهت پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و کمک به توسعه کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط تخصیص می‌یابد و بانکهای عامل مکلفند علاوه بر منابع مذکور، حداکثر تا یک برابر آن را از محل منابع داخلی پرداخت نمایند. بانک عامل مجاز است با اخذ تعهد محضری پرداخت مبلغ نقدی هدفمندی یارانه‌ها را به عنوان ضمانت بپذیرد و همچنین پانزده درصد (۱۵%) از منابع مذکور به طرحهای مربوط به افراد ایثارگر اختصاص پیدا می‌کند.

تبصره دوم این ماده به توسعه سرمایه‌گذاری عشایری اشاره دارد. بر اساس این تبصره به‌منظور ساماندهی تولید و افزایش بهره وری تولید گوشت قرمز سالم و عرضه مناسب به بازار مصرف در قالب طرح پرواربندی دام عشایر با اصلاح و افزایش بهره وری زنجیره تأمین و تولید یک درصد (۱%) از منابع فوق به صورت یکجا در اختیار بانک کشاورزی قرار می‌گیرد تا با معرفی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری عشایر و تشکل‌های عشایری به ‌صورت تسهیلات به طرحهای سرمایه‌گذاری و پرواربندی عشایر و تشکل‌های مربوطه پرداخت شود

کد N622241