در واکنش به گزارش شکنجه؛

سازمان‌ملل و عفوبین‌الملل خواستار پیگرد شکنجه‌‌گران آمریکایی شدند

سیاسی

سازمان ملل، نهادهای حقوق بشر و عفو بین الملل در واکنش به گزارش شکنجه های سازمان سیا خواستار پیگیرد عامالان این شکنجه ها شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، "بن امرسون" گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه در این رابطه گفت: به عنوان موضوعی از حقوق بین الملل، آمریکا قانونا موظف است تا عاملان این شکنجه ها را به دست قانون بسپارد. دادستان کل آمریکا بر اساس وظیفه قانونی خود موظف است تا علیه این افراد اعلام جرم کند.

امرسون در ادامه گفت: اکنون زمان اقدام است. افرادی که مسئول و عامل این شکنجه ها بودند باید به عدالت سپرده شده و بر اساس جرمی که مرتکب شده اند تنبیه گردند.

این مقام سازمان ملل همچنین گفت: این گزارش تائیدی است بر آنچه که جامعه جهانی سالهاست در مورد آن سخن می گوید.

سازمان عفو بین الملل نیز خواستار پاسخگویی مقامات امریکایی در این رابطه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کمتیه اطلاعات سنای آمریکا شب گذشته گزارشی را در مورد اقدامات سازمان سیا در شکنجه افراد متهم به فعالیت های تروریستی منتشر کرد.

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در گزارش موسوم به شکنجه، سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) را به دروغگویی به کنگره و کاخ سفید متهم کرد. این گزارش جزئیات عملیات سی آی ای علیه القاعده پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را علنی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به صدور گزارش کمیته اطلاعاتی سنا درباره اقدامات سیا در شکنجه متهمان، از سازمان جاسوسی کشورش انتقاد کرد. اوباما شیوه های شکنجه سیا را خلاف قوانین موجود در آمریکا دانسته است.

گزارش سنا علاوه بر تشریح جزئیات شیوه های جنجالی سی آی ای برای کسب اطلاعات از مظنونان مطرح تروریستی، تاکید کرد که این شیوه ها به نتایج مفیدی منجر نشده است.

انتشار این گزارش به دلیل اختلافات در واشنگتن بر سر بخش هایی که باید فاش شود چند بار عقب افتاده است.

"دایان فاینستاین" سناتور ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته تحقیق گفت: شاید هیچ زمانی مناسب تر از برهه کنونی برای انتشار این گزارش نباشد. وی با اشاره به اعتراضات موجود تاکید کرد ناآرامی هایی که در آمریکا دیده می شود طی چند ماه یا چند سال متوقف نمی شود اما این گزارش از این جهت که این موضوع را به سرانجام می رساند حائز اهمیت است.

بر این اساس گزارش نهایی ۴۸۰ صفحه ای کمیته تحقیق از اقدامات سیا، بیانگر نگرانی کنگره از روش های پیش گرفته شده توسط سیا پس از ۲۰۰۱ و در دوران "جورج بوش" است که طی آن به بهانه دستیابی به اطلاعات از مظنونین، آنها را با روش های انتقاد برانگیزی از جمله غرق مصنوعی شکنجه کرده است.