محمدجواد ظریف در پاسخ به خبرنگار ایلنا؛

هدف مشترک٬ برخورد با حرکت‌های تکفیری است / توافق کردیم همکاری‌ها ادامه پیدا کند

سیاست خارجی

پیشنهاداتی که دکتر روحانی مطرح کردند٬ پیشنهادهایی است که ما در جلسات مختلف بین‌المللی از جمله این کنفرانس که اولین جلسه ماست پیگیری خواهیم کرد و در سازمان ملل متحد و سایر مجامع بین المللی همین دیدگاه را دنبال می‌کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان نشست سه جانبه میان وزرای خارجه ایران، سوریه وعراق با اشاره به پیوند اجلاس قم و تهران اظهار داشت: این جلسه با یک هدف ولی در دو جهت برگزار شد. یکی در این جهت که صرفا هماهنگی های مذهبی علیه گروه‌های تکفیری صورت گیرد که این محورها در قم پیگیری شد و در تهران هم هماهنگی‌های وسیع سیاسی که یکی از ابعاد مهمش بحث فرهنگی و مذهبی است صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ محمد جواد ظریف ادامه داد: این کنفرانس ابعاد دیگری هم دارد و باید گفت اجلاس قم٬ اجلاس ارزنده و مهمی بود مخصوصا برای همکاری درون جهان اسلام علیه حرکت های تکفیری نقش مهمی را داشته است که اینجا هم یعنی در تهران یک حرکت مکمل به وجود آمد و هم ما در برگزاری اجلاس قم در محضر آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی و آیت‌الله العظمی سبحانی حضور داشتیم و در اجلاس تهران هم نمایندگانی از سوی این حضرات در اینجا حضور داشتند. لذا این یک حرکت هماهنگ است و انشاء الله به هدف مشترک که برخورد با حرکت های ضد اسلامی و تکفیری کمک بکند.

وی در خصوص نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران،‌ عراق و سوریه به خبرنگار ایلنا گفت: سه کشور ایران سوریه وعراق کشورهایی هستند که در مبارزه با ترور و افراط از ابتدا دیدگاه‌های مشترک داشتند و در این زمینه مقاومت کردند و لذا همکاری این کشورها ضروری است و در این اجلاس هم توافق کردیم که همکاری ها ادامه پیدا کند و این اولین جلسه همکاری ما بوده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که چه راهکارهایی از سوی وزارت امور خارجه برای اجرایی کردن پیشنهادهای رییس جمهور که شامل ده محور در مبارزه با تروریسم است دارید٬ به خبرنگار ایلنا گفت: پیشنهاداتی که دکتر روحانی مطرح کردند پیشنهادهایی است که ما در جلسات مختلف بین‌المللی از جمله این کنفرانس که اولین جلسه ماست پیگیری خواهیم کرد و در سازمان ملل متحد و سایر مجامع بین المللی همین دیدگاه را دنبال می‌کنیم که به هدف مشترکی که ما داریم در این مبارزه با افراط گری و خشونت و حرکت های ضداسلامی و ضدانسانی و ضد همه ادیان الهی که از مردم بی گناه قربانی می گیرد انشاء الله بتوانیم این حرکت ها را کنترل کنیم و نهایتا از بین ببریم.

وی در خصوص دور بعدی مذاکرات به خبرنگار ایلنا گفت: دور بعدی مذاکرات هسته‌ای به زودی شکل خواهد گرفت و کار به پیش خواهد رفت.

 

کد N621687