موافقت چند نماینده با تصویب لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر:

مجلس و دولت وقت بسیاری صرف رسیدگی کارشناسانه لایحه كردند

مجلس,مجلس شورای اسلامی

چند نماینده با اعلام موافقت خود کلیات لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تصویب آن را به منفعت همگان دانستند كه اما مجلس و دولت وقت بسیار زیادی را صرف رسیدگی کارشناسانه به آن اختصاص داده‌اند.

چند نماینده با اعلام موافقت خود کلیات لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تصویب آن را به منفعت همگان دانستند كه اما مجلس و دولت وقت بسیار زیادی را صرف رسیدگی کارشناسانه به آن اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ نماینده شیراز در موافقت با کلیات لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، گفت: از کلیات لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است كه با بررسی‌های زیاد و حتی بارها رفت و برگشت برخی از مواد آن بین دولتمردان و كمیسیون‌ها نهایی شد.

جعفر قادری افزود: در این لایحه بدهی‌های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی و تعیین تکلیف آن از طریق انتشار اوراق تسویه خزانه تا پایان سال 92، انتشار اوراق سکوک، تهاتر بدهی‌های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی، توقف ممنوع‌الخروج بودن کارآفرینان، افزایش میزان وام‌دهی بانک‌ها به بخش تولید از طریق فروش اموال اضافی بانک‌ها، پیش‌بینی روش‌های مختلف برای وصول مطالبات بانکی، انعطاف در انتشار اوراق مشارکت، معافیت مالیاتی در بازار سرمایه و تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان علاوه بر منابع بانکی مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه نماینده محلات نیز اظهار داشت: ‌آیا نباید دست مذاکره‌کنندگان را باز کنیم و قدرت چانه‌زنی آنان را در مذاکرات هسته‌ای افزایش دهیم و برای اینكار احتیاج داریم تا چاره‌ای برای نظام مالی کشور و تولید بیندیشیم. این لایحه به طور مفصلی به بانک‌ها، بیمه‌ها، سرمایه‌های خارجی، مطالبات معوق بانک‌ها، سرمایه‌گذاری منابع صندوق توسعه ملی و بخش تولید پرداخته است.

علیرضا سلیمی ادامه داد: رکود به دست و پای صنعت و کشاورزی پیچیده و طی هفت ماه گذشته 35 هزار میلیارد تومان چک برگشتی داشته‌ایم. طی همین مدت 400 هزار شغل ایجاد ولی متاسفانه 600 هزار شغل از بین رفته است. همچنین واردات کالاهای غیرسرمایه‌ای رشد چشمگیری یافته است.

در ادامه نیز موسی غضنفر آبادی با بیان موافقت خود از این طرح گفت: بهترین راه مقابله با تحریم، تقویت تولید است و از آنجا كه این طرح با دغدغه نمایندگان و دولتمردان تهیه شده می‌تواند راهگشای تولید باشد.

نماینده مردم بم خاطر نشان كرد: اراده دولت و مجلس و بالاتر از آن خواست رهبری رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری است بنابراین دقت زیادی در تبیین مفاد این لایحه انجام گرفت هر چند که ممکن است نقایصی جزئی نیز در لایحه وجود داشته باشد که در حین رسیدگی به جزئیات و یا در مرحله اجرا قابل رفع است.

همچنین میرمحمدی نیز در موافقت با این لایحه گفت:‌ هرگز نمی‌گوییم این لایحه به طور مطلق هیچ ایرادی ندارد اما مجلس و دولت وقت بسیار زیادی را صرف رسیدگی کارشناسانه به آن اختصاص داده‌اند.

وی ادامه داد: مطالبات بانکی پس از اخذ به عنوان افزایش سرمایه برای تولیدکنندگان به حساب خواهد آمد که این اقدام یکی از مهم‌ترین اقدامات اساسی دولت و مجلس است.

کد N620902