ظریف در دیدار با وزیر امورخارجه عراق:

ایران به دنبال کاهش نگرانی‌ها در منطقه است

سیاسی

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی همواره آماده گفتگوی راهبردی سازنده با همه کشورهای منطقه است و کاهش نگرانی ها در منطقه را دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ظریف در این دیدار با اشاره به عزم و اراده جدی ایران و عراق نسبت به توسعه بدون سقف و نامحدود روابط دو کشور، تأکید کرد: جمهوری اسلامی همواره آماده گفتگوی راهبردی سازنده با همه کشورهای منطقه است و هیچ محدودیتی برای همکاری با همسایگان و دیگر کشورهای منطقه ندارد.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال کاهش نگرانی ها در منطقه است و اعتقاد راسخ دارد که صلاح ملت ها در برخورداری از منطقه ای با ثبات و به دور از تشنج و بحران است.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اشتباهات برخی کشورها در نحوه تعامل با تروریسم، اظهار داشت: خوشبختانه امروز نوعی اجماع و درک جمعی نسبت به خطر واقعی تروریسم و افراط گرایی و نتایج حاصله از آن بوجود آمده است.

محمدجواد ظریف ضمن تقدیر از ملت و دولتمردان عراق برای موفقیت در برداشتن گامهای موثر در مسیر وحدت ملی و انسجام داخلی کشورشان، خاطرنشان ساخت: دنیا دریافته است که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بوده که در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی داعش به کمک ملت و دولت عراق شتافت و ما بار دیگر تأکید می کنیم که در این مسیر در کنار ملت و دولت عراق استوار خواهیم ایستاد.

ظریف همچنین ضمن قدردانی از پذیرایی و ارائه تسهیلات ازسوی دولت، مردم، استانداری ها، دستگاههای ذیربط و نهادهای مسئول عراق به زائرین سالار شهیدان در اربعین حسینی، ابراز امیدواری کرد: اربعین امسال به نمادی باشکوه از وحدت و همبستگی تبدیل گردد.

وزیر خارجه عراق نیز با تمجید از ایفای نقش سازنده و موثر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر اساسی در سطح منطقه ای و بین المللی، تأکید کرد: منافع مشترک دو ملت دوست و برادر ایران و عراق در توسعه حداکثری همکاری ها و مناسبات فیمابین است.