کشته شدن شماری از شهروندان افغان در انفجارهای مختلف

سیاسی

انفجارهای متعدد در افغانستان سبب کشته شدن تعدادی از شهروندان این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، دو شهروند افغان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان در نتیجه تیراندازی نیروهای بین‌المللی کشته شده‌اند.

"صمیم خپلواک "سخنگوی دفتر والی قندهار در این باره گفت: پس از آن که دو نفر به کاروان نیروهای نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت (ایساف) نزدیک شدند، یک سرباز این نیروها به ضرب گلوله آنها را کشته است.

وی همچنین تصریح کرد: این حادثه روز گذشته در نزدیکی فرودگاه قندهار اتفاق افتاد.

براساس گزارش های اعلام شده نیروهای خارجی این افراد را با مهاجمان انتحاری اشتباه گرفته و آنها را در فاصله صد متری از کاروان خود کشته‌اند.

مسئولان محلی در قندهار می‌گویند: این رویداد را بررسی می‌کنند. ایساف تا کنون رسما در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که تا یک ماه دیگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک می کنند.

هدف گیری غیرنظامیان و تلفات غیرنظامی در جریان جنگ همواره انتقادهایی به همراه داشته است.

بر اساس یک گزارش دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان تلفات غیرنظامی در 6 ماه اول سال ۲۰۱۴ در مقایسه با سال گذشته، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

سازمان ملل گروه‌های شورشی را مسئول ۷۴ درصد، نیروهای دولتی را مسئول ۸ درصد و نیروهای بین‌المللی را مسئول ۱ درصد این تلفات دانسته است.

از سوی دیگر در نتیجه انفجار در جریان مراسم عروسی در شمال افغانستان هم دست کم چهار نفر کشته و سیزده غیرنظامی دیگر هم زخمی شده اند.

"شیرجان درانی" سخنگوی پلیس بلخ به بی‌بی‌سی گفت: انفجار در شهر چمتال ولایت بلخ هنگام یک مراسم عروسی اتفاق افتاد.

براساس گزارش های رسیده انفجار ناشی از پرتاب یک نارنجک بوده است.

ولایت بلخ در شمال افغانستان از ولایت های نسبتا امن بوده، اما در ماه‌های اخیر چند مورد نا امنی ها از شهر مزارشریف و ولسوالی های این ولایت گزارش شده است.