گفت‌وگوی معاون وزیر خارجه با رییس کمیته امور خارجی مجلس عوام انگلستان

سیاسی

ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان که برای شرکت در کنفرانس افغانستان به لندن سفر کرده است با ریچارد آتووی، رییس کمیته امور خارجی مجلس عوام و تعدادی از نمایندگان عضو این این کمیته دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این ملاقات ابتدا به موضوع افغانستان پرداخته شده و با توجه به محورهای مطرح در کنفرانس، آخرین وضعیت افغانستان و شکل‌گیری دولت وحدت ملی و چالش‌ها و فرصت‌های فراروی افغانستان مورد توجه قرار گرفت. از مبارزه با تولید، انتقال و قاچاق مواد مخدر به عنوان یکی از مسائل مشترک نام برده شد و طرف انگلیسی بر اهمیت و نقش جمهوری اسلامی ایران در این روند تاکید کرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به تجربیات و قابلیت‌های موجود در ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر، بر ضرورت تحقق همکاری‌های ملموس و عینی کشورهای غربی تاکید کرد.

او ضمن ابرازامیدواری نسبت به تشکیل هرچه سریع‌تر دولت جدید در افعانستان گفت که این مساله موجب تقویت و تحکیم پایه‌های ثبات سیاسی در این کشور خواهد شد.

هم‌چنین دو طرف درباره اوضاع خاورمیانه و وضعیت بحران‌های موجود درعراق و سوریه به تبادل نظر پرداختند.

رحیم‌پور با تاکید بر این که ریشه اصلی مشکلات کنونی منطقه، افراط‌گرایی و خشونت برخی گروه‌های تروریستی است اظهار کرد: برخلاف نظر برخی کشورهای غربی، اساسا تفاوت شیعه و سنی باعث این مشکل نبوده است.

ریچارد آتووی، رییس کمیته روبط خارجی مجلس عوام و نمایندگان عضو کمیته روابط خارجی نیز در این دیدار با اشاره به حساسیت وضعیت منطقه خاورمیانه، اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه را مورد تاکید قرار داده و بر نقش موثر ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش اذعان و بر ضرورت مدیریت چالش‌ها و تهدیدات بالقوه و بالفعل در منطقه خاورمیانه و رشد افراط‌گرایی در برخی از کشورهای منطقه تصریح کردند.

در این دیدار اعضای کمیته امور خارجی مجلس عوام هم‌چنین به لزوم تعامل و ارتباط با جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند.

انتهای پیام

کد N614082