با اشاره به حضور مذاکره‌کنندگان آمریکا در کنگره

هارف: از اعمال نکردن تحریم جدید علیه ایران دفاعی محکم می‌کنیم

سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که اکنون زمان مناسبی برای تحریم جدید علیه ایران نیست، اگرچه تحریم‌ها نقشی کلیدی داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیپلمات‌های آمریکایی قرار است هفته جرای به منظور دفاع از تمدید مذاکرات هسته‌ای و گفت‌وگو با قانون‌گذاران برای اعمال نکردن تحریم جدید علیه ایران به کنگره بروند.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد آمریکا اولین کسی است که برای متقاعد کردن کنگره درباره‌ی تصویب نکردن تحریم جدید در حضور قانون‌گذاران آمریکایی حاضر می‌شود.

قانون‌گذاران جنگ‌طلب مایلند برای اعمال فشار بیش‌تر بر ایران تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کنند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تایید حضور وندی شرمن در کنگره در روز پنج‌شنبه گفت که جلسه وی به صورت غیرعلنی برگزار می‌شود.

ایران و گروه 1+5 که آمریکا یکی از اعضای آن است در بیست و چهارم نوامبر مذاکرات هسته‌ای خود را یک بار دیگر تمدید کردند. از این رو این رایزنی‌ها تا آخر ژوئن سال 2015 به منظور دستیابی به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های این کشور ادامه خواهد داشت.

تهران همواره اتهامات غرب مبنی بر تلاش برای ستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را رد و تاکید می‌کند فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح آمیز دارد.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود:‌ ما یک دفاع محکم در برابر آن‌ها ارائه خواهیم داد تا بگوییم چرا اکنون زمان مناسبی برای تحریم‌های جدید نیست.

وی تصریح کرد: ما این کار را به صورت علنی و غیرعلنی انجام می‌دهیم. ما این کار را در هر سطحی انجام خواهیم داد چون قویا به آن اعتقاد داریم.

هارف یاد آور شد: مقامات هم‌چنین درباره‌ی پیشرفت‌های به دست آمده در جریان مذاکرات ماه‌های گذشته به قانون‌گذاران مخالف توضیح خواهند داد.

او هم‌چنین گفت: واضح است که به منظور حفظ امانت در مذاکرات نمی‌توانیم همه جزییات را به اشتراک بگذاریم. اما قانون‌گذاران باید هم‌چنان روی دیپلماسی سرمایه گذاری کنند.

کارشناسان هشدار داده‌اند تحریم‌های جدید به شدت ایران را خشمگین خواهد کرد.

هارف در پایان مدعی شد: اگر نگوییم بزرگ‌ترین دلیل، اما یکی از دلایلی که موجب حضور ایران پای میز مذاکره شده است تحریم‌هایی بوده که کنگره اعمال کرده و وزیر امور خارجه نیز از آن حمایت کرده است، بنابراین تحریم‌ها نقشی کلیدی داشته است.

انتهای پیام

کد N611565