۰
رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از خط آهن ایران-تركمنستان-قزاقستان:

با اینكه به لحاظ سیاسی استقلال داریم اما دارای مشتركات زیادی هستیم

  • ۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
دولت,خط آهن ایران تركمنستان قزاقستان

می‌توانیم کشورهای عضو اکو را به کشورهای عضو شانگ‌های متصل کنیم ضمن اینکه توانایی این را داریم که شرایط را برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی آماده کنیم.

رئیس جمهور کشورمان با اعلام اینکه به زودی راه‌آهن ایران-تركمنستان-قزاقستان به دریای عمان متصل می‌شود و دسترسی جدید به کشورهای بزرگ منطقه را فراهم می‌کند، گفت: می‌توانیم کشورهای عضو اکو را به کشورهای عضو شانگهای متصل کنیم ضمن اینکه توانایی این را داریم که شرایط را برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی آماده کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از راه‌آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان ضمن ابراز تشکر از رئیس جمهور دو کشور ترکمنستان و قزاقستان و وزرا و نمایندگان کشورهای مختلف مراسم امروز را تاریخی و به یاد ماندنی برای کشورهای منطقه و به ویژه سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان خواند.

وی افزود: باید امروز مسرت وصف‌ناشدنی خود را از طرف خود و ملت ایران، ملت های منطقه و به ویژه ترکمنستان و قزاقستان ابراز نمایم.

روحانی تصریح کرد: ما سه کشور اگرچه از لحاظ سیاسی دارای استقلال کامل هستیم و دارای نظام خاص حکومتی و حقوقی خود هستیم اما از لحاظ تاریخی و فرهنگی ودینی و اعتقادی آنچنان به هم نزدیکیم که شاید نظیر این وحدت و اتحاد و نزدیکی را کمتر بتوان در تاریخ کشورهای مختلف یافت و این زیر بنا برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: ملت ‌ها از ما می‌خواهند که شرایط را آنچنان مهیا کنیم تا روابط مختلف ملت ها و دولت های این منطقه و به ویژه سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان که در کنار دریای خزر حضور دارند به هم نزدیک‌تر و پیوسته تر شوند.

رئیس جمهور کشورمان تاکید کرد: مردم می‌خواهند راحت‌تر به کشورهای یکدیگر رفت و آمد کنند وکالای آنها مناسب تر به دست کشورهای دیگر برسد و ارتباطات آنها چنان توسعه داده شود که شرایط برای همکاری‌های مختلف سه ملت نزدیک تر شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز قدم مهمی در راه اجرای خواست مردم این منطقه برداشته‌ایم به طوری که از طریق ریل و راه آهن نه تنها شاهد اتصال سه کشور هستیم بلکه این راه آهن وسیله ای است که این سه کشور راحت تر به خلیج فارس، عمان و کشورهای شرقی منطقه، چین و روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک تر می‌شوند.

روحانی راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان را برای کشورهای همسایه و منطقه دارای اهمیت خاص دانست و ادامه داد:ما قدم مهمی در این راستا برداشته‌ایم اما این گام پایانی نیست. گامی اولیه است که باید تکمیل شود.

وی ادامه داد: راه‌آهن امروز سه کشور را به هم متصل می‌کند و توان دارد که میلیون ها تن بار و هزاران مسافر را در طول سال جابجا کند اما باید این ظرفیت را از لحاظ کالا و مسافر توسعه دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: باید نیاز سه کشور و راه‌آهنی که می‌تواند کشورهای چین، روسیه، پاکستان، ترکیه و عراق را از طریق خلیج فارس به دیگر کشورها متصل کند توسعه دهیم و ظرفیت ها را بالا ببریم.

وی با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای کمک و همکاری با دو کشور برای ارتقای ظرفیت ریلی تصریح کرد: باید ظرفیت‌ها را بالا ببریم و این راه‌آهن را به نقاط جدید متصل کنیم.

رئیس جمهور کشورمان با اعلام اینکه به زودی این راه‌آهن به دریای عمان متصل می‌شود و دسترسی جدید به کشورهای بزرگ منطقه را فراهم می‌کند اظهار داشت: در شرایطی هستیم که باید کاری کنیم که اتصال کالا بین کشورها ارزان‌تر و همکاری اقتصادی باصرفه‌تر باشد بنابراین در کنار توسعه ریل باید در زمینه جاده و کشتیرانی نیز بین کشورهای ساحلی خزر فعالیت‌ کرده و این خطوط را به نحوی گسترش دهیم که شرایط توسعه اقتصادی فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توانیم کشورهای عضو اکو را به کشورهای عضو شانگ‌های متصل کنیم ضمن اینکه توانایی این را داریم که شرایط را برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی آماده کنیم.

روحانی تاکید کرد: امروز روز مسرت‌بخشی برای کشورهای منطقه خواهد بود و آغازی برای ارتباطات نزدیک‌تر است.

وی توضیح داد: راه‌آهن زمینه‌ای برای رفت و آمد و تسهیل روادید بین تجار و مردم منطقه و ایجاد مقررات برای حمل و نقل راحت و سریع کالا فراهم می‌کند و شرایط بهتری برای اقتصاد و رفاه مردم منطقه و خود فراهم می‌کنیم.

رئیس جمهور کشورمان یادآور شد: اقتصاد راه‌آهن نه تنها روز شادمانی برای سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان است بلکه منجر به شادکامی کشورهای منطقه نیز شده است.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم پیوند و روابط کشورها به هم نزدیک‌تر شود چرا که توسعه، امنیت و ثبات ما توسعه، امنیت و ثبات دیگر کشورهای منطقه نیز است.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.