دبیر هیات دولت

لایحه بودجه 94 واقع‌بینانه تدوین شده است

دبیر هیات دولت گفت: بودجه عمرانی اختصاص یافته در سال 1393 یک عملکرد فوق العاده است و در کمتر سالی این نسبت از بودجه عمرانی در این وقت از سال اختصاص یافته است. تاکنون حدود 20هزار میلیارد تومان اعتبار به طرحهای عمرانی اختصاص پیدا کرده و بودجه عمرانی سال آینده نیز با رشد همراه بوده و امیدواریم که موجب شتاب گرفتن و پایداری رشد اقتصادی کشور باشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محسن حاج‌میرزایی با اشاره به نهایی شدن لایحه بودجه 94 در هیأت دولت گفت: مهمترین نکته درباره بودجه این است که دولت تدبیر و امید اصرار داشته و دارد که طبق قانون،لایحه بودجه را تا 15 آذرماه به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. این اقدام، هم در راستای تبعیت از قانون است و هم این که قبل از شروع سال جدید، این فرصت را به مجلس شورای اسلامی می‌دهد که با دقت و فرصت کافی نسبت به بررسی لایحه اقدام کند و دولت هم بتواند پیش از آغاز سال 94، قانون بودجه را که برنامه یک ساله دولت است در اختیار داشته باشد.

وی افزود: طبیعی است وقتی برنامه مالی دولت قبل از شروع سال قطعیت پیدا کند، ما از ظرفیت بیشتری برای تحقق اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال 94 برخوردار خواهیم بود. نکته دیگر این که دولت اصرار دارد آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه را هرچه سریعتر به تصویب برساند. چون بسیاری از مواد قانونی، نیازمندآیین‌نامه‌های اجرایی هستند، وقتی قانون به موقع تصویب شود این امکان وجود دارد که آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هم سریعتر تدوین شود و به روشن‌تر کردن تکلیف دستگاه‌های اجرایی و مأموریت‌های‌شان برای سال 94 کمک کند.

وی تصریح کرد: ما کلیه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه 93 را قبل از شروع سال جاری به تصویب هیأت وزیران رساندیم. امسال هم مصمم هستیم بعد از تصویب قانون بودجه در مجلس، آیین‌نامه‌های اجرایی آن را آماده کرده و به تصویب هیأت دولت برسانیم تا بتوانیم با آمادگی کامل سال 1394 را آغاز کنیم.

حاج میرزایی با اشاره به تلاش دولت در تدوین بودجه اظهار کرد: امسال هیأت دولت حدود 6 جلسه کامل را به صورت فوق العاده به بررسی وضعیت تبصره‌ها، سقف بودجه و ردیف‌های اختصاص یافته به دستگاه‌های اجرایی اختصاص داد و این به غیر از اوقاتی است که در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برای تدوین پیش‌نویس لایحه بودجه 94 اختصاص پیدا کرده است؛ بنابراین دولت کار فشرده و دقیقی را در خصوص لایحه بودجه سال 94 انجام داد که خوشبختانه در جلسه دیروز هیأت وزیران، لایحه بودجه نهایی شد وهفته آینده توسط آقای رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

وی با اشاره به واقع‌بینانه بودن لایحه بودجه گفت: دولت همچنان که در سال 93 نشان داد تلاش دارد درک واقعی از ضرورت‌ها و ظرفیت‌های کشور داشته باشد و بودجه را متناسب با شرایط تأمین منابع طراحی کند. خوشبختانه مسیر بودجه 93 به نحو مناسبی تاکنون طی شده و برای سال آینده هم اصرار دولت این است که کاملا واقع بینانه باشد و عملکرد سال 1393شاهد خوبی بر درک واقع‌بینانه دولت از شرایط است واعضای هیأت دولت متناسب با توان و ظرفیت واقعی، منابع و هزینه‌ها را در نظر گرفته و لایحه بودجه را تدوین کردند.

وی افزود: بودجه عمرانی اختصاص یافته در سال 1393 یک عملکرد فوق‌العاده است و در کمتر سالی این نسبت از بودجه عمرانی در این وقت از سال اختصاص یافته است. تاکنون حدود 20هزار میلیارد تومان اعتبار به طرح‌های عمرانی اختصاص پیدا کرده و بودجه عمرانی سال آینده نیز با رشد همراه بوده و امیدواریم که موجب شتاب گرفتن و پایداری رشد اقتصادی کشور باشد.

دبیر هیات دولت خاطرنشان کرد: هرچقدر بودجه واقع‌بینانه تدوین شود، تفاهم کاملتری با مجلس شورای اسلامی خواهیم داشت کما این‌که در سال 93 نیز همینطور بوده است. تبصره‌هایی که به عنوان بودجه 94 مطرح است، قبلا در قالب تنظیم رابطه مالی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود که با مشکلاتی مواجه شد و اکنون در صورت دیگری در قالب یک طرح در مجلس در حال بررسی است و قرابت زیادی بین محورهایی که در دولت و مجلس مورد بررسی قرار گرفته وجود دارد. امیدواریم که با هماهنگی خوبی که در مجلس شورای اسلامی اتفاق خواهد افتاد، لایحه بودجه مسیر خوبی را طی کند.

انتهای پیام

کد N610148