با رای نمایندگان؛

قانون الحاقات و اصلاحات مالی دولت دائمی نمی‌شود

مجلس,ایلنا,لاریجانی,قاضی پور,تاجگردون

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس، بند 22 الحاقی طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را حذف كرده و آن را خلاف اصل 85 قانون اساسی دانستند. این درحالی بود كه كمیسیون برنامه و همچنین دولت خواستار تصویب این بند الحاقی بودند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس، بند 22 الحاقی طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را حذف كرده و آن را خلاف اصل 85 قانون اساسی دانستند كه بر این اساس قانون مصوب سال 80 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن دائمی نمی‌شود. این درحالی بود كه كمیسیون برنامه و همچنین دولت خواستار تصویب این بند الحاقی بودند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمد مهدی مفتح در جلسه علنی امروز طی تذكری با استناد بر اصل 85 قانون اساسی خواستار حذف بند 22 الحاقی طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت شد كه این پیشنهاد در ادامه با غلامرضا تاجگردون، رییس كمیسیون برنامه و بودجه را به مخالفت برانگیخت تا طی تذكری خطاب به هیات رییسه مجلس، اعلام كند:‌13 سال از تصویب این طرح به عنوان دوران ازمایشی گذشته و این در حالی است كه نهایتا 2 تا 3 سال برای آزمایش این طرح كافی بود.

وی ادامه داد: ما در كمیسیون برنامه و بودجه تمام ادوار بودجه را بررسی و اشكالات آن را اصلاح كرده ایم لذا از نمایندگان درخواست آن دارم تا وقت قانون گذاری را به امور ضروری اختصاص داده و از تكرار بپرهیزیم.

در ادامه نادر قاضی پور، عضو كمیسیون صنایع و معادن در مخالفت با تاجگردون، تصویب چنین بندی را خلاف قانون دانسته و اعلام كرد: در طول این 13 سال طرح آزمایشی اجرا شده و چنانچه كه قصد تصویب دائمی آن را داریم باید مراحل تدوین  آن را تحت نظارت نمایندگان قرار دهیم.

وی در ادامه خطاب به تاجگردون گفت: این خلاف قانون است. چرا شما به دولت قول داده‌اید كه این طرح را تصویب دائمی می‌كنید.

علی لاریجانی در پایان نطق قاضی پور پیشنهاد تصویب بند الحاقی 22 را به رای نمایندگان گذاشته و اعلام كرد كه با توجه به آنكه، بند 22 خلاف قانون بودجه است نیاز به دو سوم آراء دارد كه در نهایت نمایندگان با تصویب آن مخالفت كرده و در ادامه با 106 رای موافق، 46 رای مخالف و 12 رای ممتنع با حذف بند 22 الحاقی موافقت كردند.

 

کد N609192