نظر متفاوت دبیرکل ناتو و مقام‌های پلیس افغانستان نسبت به توانایی نیروهای افغان

افغانستان,ناتو

دبیرکل ناتو معتقد است زمان آن رسیده تا کنترل امنیتی به صورت کامل به نیروهای افغان سپرده شود چون آن‌ها این توانایی را دارند اما رئیس پلیس منطقه‌ای افغانستان می‌گوید که نیروهای این کشور قادر به مقابله با طالبان پس از خروج نیروهای بی المللی نیستند.

دبیرکل ناتو معتقد است زمان آن رسیده تا کنترل امنیتی به صورت کامل به نیروهای افغان سپرده شود چون آن‌ها این توانایی را دارند اما رئیس پلیس منطقه‌ای افغانستان می‌گوید که نیروهای این کشور قادر به مقابله با طالبان پس از خروج نیروهای بی المللی نیستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در نشست خبری مشترک با رییس جمهور و رییس اجرایی افغانستان، که با هدف مشارکت در نشست وزیران خارجۀ کشورهای عضو ناتو به بروکسل رفته‌اند، گفت: به طور حتم ما در سال جدید میلادی با حملات جدیدی از سوی طالبان در افغانستان مواجه خواهیم بود. اما نیروهای امنیتی این کشور قادرند تا با این شبه نظامیان مقابله کنند و زمان آن رسیده تا مسئولیت امنیتی را به نیروهای افغان بسپاریم.

وی افزود: طالبان هنوز توانایی انجام حملات تروریستی بزرگ را دارد اما دیگر نمی‌تواند همچون گذشته مناطق را تحت کنترل بگیرد. ما همان کاری را که به ما محول شده بود انجام داده‌ایم.

سازمان اتلانتیک شمالی می‌گوید که ماموریت جدید این سازمان در افغانستان از ژانویه سال جدید میلادی آغاز خواهد یافت.

وی تاکید کرد که تلاش‌های بیش از یک دهۀ نیروهای ناتو در افغانستان سبب شده تا کشورهای ناتو امنیت بیشتری به دست آورده و افغانستان نیز توسعه یابد.

استولنبرگ از تشکیل حکومت وحدت ملی و امضای توافق‌نامه‌های امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو تقدیر کرده و گفت که این قراردادها زمینه را برای عملی ساختن ماموریت جدید ناتو در زمینه آموزش، مشاوره و پشتیبانی از نیروهای افغان فراهم می‌کند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز در این نشست خاطرنشان ساخت که افغانستان در خط مقدم مبارزه است ولی مبارزه و تعهدات ناتو به افغانستان با هدف تامین ثبات اروپا و آمریکای شمالی بوده‌ است.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان نیز اظهار کرد که روحیۀ جدید در حکومت جدید وحدت ملی در افغانستان تغییراتی را در فضای افغانستان، منطقه وحتی ثبات جهان به بار خواهد آورد.

با این حال احمدالله انوری، رئیس پلیس منطقه‌ای سنگین می‌گوید: برخی اوقات 200 حمله از سوی طالبان علیه ایست‌های بازرسی ما صورت می‌گیرد واگر هیچ نیروی پلیسی وجود نداشته باشد ما شکست می‌خوریم. این واقعا برایم مایه تاسف است که بگویم ما تسلیحات و تجهیزات لازم و کافی برای مقابله با طالبان در اختیار نداریم. اما این یک حقیقت تلخ است.

نیروهای ضربت ناتو در پایان سال جاری میلادی و پس از 13 سال حضور در افغانستان این کشور را ترک می‌کنند و این مقام مسئول پلیس وسایر روسای دپارتمان‌های پلیس افغانستان نگران حملات و قدرت‌گیری مجدد طالبان در افغانستان هستند.

آمریکا 61 میلیارد دلار برای تعلیم و تجهیز 350 هزار نیروی امنیتی نوپای افغان برای مقابله با طالبان وسایر شبه نظامیان هزینه کرده است.

با وجود نگرانی‌ها و شک و تردیدهای مقام‌های امنیتی افغان در توانایی مقابله با طالبان از اول ژانویه سال 2015 ناتو نقش آموزشی و مشاوره‌ای را برای نیروهای افغان ایفا می‌کند.

انتهای پیام

کد N608864