فعلا از کابینه جدید افغانستان خبری نیست!

افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان ناتوان از تشکیل دولت، اعلام کرده که نباید به این زودی منتظر تشکیل کابینه جدید بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، همزمان با کنار گذاردن چندین سرپرست وزارتخانه توسط اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، رئیس پلیس کابل نیز با توجه به وقایع اخیر و در پی افزایش حملات انتحاری طالبان در پایتخت از سمت خود استعفا داد.

اشرف غنی روز یکشنبه اعلام کرد که از امروز معاونان ارشد وزارت‌خانه‌ها، سرپرستی این نهادهای دولتی را به عهده خواهند گرفت.

این در حالی است که رهبران جدید افغانستان از جمله رئیس جمهور، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی و دو معاونان رئیس جمهور همزمان با زوال شرایط امنیتی در افغانستان برای تصمیم گیری‌های اولیه دچار مشکل شده‌اند.

مشکل اصلی که قسمتهای مختلف دولت به آن اذعان دارند، توافق تقسیم قدرت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله در پی منازعات انتخاباتی سال جاری است.

از زمان امضای این توافق در ماه سپتامبر غنی و عبدالله در توافق جهت تشکیل کابینه جدید ناتوان بوده‌اند و این مساله سوالی را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا این توافق در طولانی‌ مدت شانسی خواهد داشت؟ اخیرا، گزارشهای خوش بینانه‌ای در رسانه‌های محلی منتشر شده‌اند که ادعا می‌کند دو طرف در آستانه معرفی کابینه جدید هستند. اما این خوش بینی‌ها روز گذشته رنگ باختند. اشرف غنی در برنامه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که انتخاب کابینه دست کم چند هفته دیگر به تعویق خواهد افتاد.

او همزمان اعلام کرد بسیاری از وزرای فعلی را که از دولت قبلی مانده بودند برکنار کرده است. او اظهار کرد تا زمان معرفی وزرای جدید معاونان وزرای اخراج شده به عنوان جانشین آن‌ها فعالیت خواهند کرد.

روز یکشنبه همچنین خبرهایی درباره کناره گیری ژنرال ظاهر ظاهر، رئیس پلیس کابل منتشر شد. طالبان اعلام کرد که مجموعه حملات انتحاری در پایتخت عامل کناره گیری رئیس پلیس کابل بوده است.

موج جدید حملات طالبان سه هفته پیش با تلاش آن‌ها برای ترور ژنرال ظاهر آغاز شد. ظاهر از سال گذشته رئیس پلیس کابل بوده است. در تلاش طالبان برای ترور ظاهر یک عامل انتحاری به مرکز پلیس نفوذ و خود را در حالی که تلاش می‌کرد به دفتر ظاهر راه یابد، منفجر کرد.

از آن زمان طالبانی‌ها اهداف متفاوتی را برای حملات انتحاری خود انتخاب کرده‌اند: یک قانونگذار زن، یک ماشین متعلق به سفارت انگلیس، یک گروه خارجی و ... .

طالبان در تازه‌ترین حمله خود در روز شنبه به یک مهمان‌خانه در کابل یورش برد و یک افغان و کاردار آفریقای جنوبی به همراه دو فرزندش را کشت.

در پی این افزایش حملات، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری که پلیس طی آن از مردم خواست تا هرگونه رفتار مشکوک را گزارش دهند، ظاهر حملات طالبان را بی‌اهمیت توصیف و ادعا کرد: حملات منقطع طالبان فقط مردم را نگران می‌کند.

مدت کوتاهی پس از آن گزارش‌هایی مبنی بر کناره گیری ظاهر منتشر شد. یکی از مقامات ارشد دولتی در این باره عنوان کرد، دولت جدید مدتی است که خواستار کناره گیری ظاهر شده و این تصمیم ارتباط مستقیمی با حملات اخیر طالبان ندارد. با این حال سخنگوی طالبان طی توئیتی مدعی شد که حملات طالبان ظاهر را مجبور به کناره گیری کرده است.

انتهای پیام

کد N607202