در پایان سفر ترکیه مطرح شد؛

درخواست پاپ برای محکوم کردن تروریسم

رهبر کاتولیک‌های جهان با بیان اینکه برابر دانستن اسلام با خشونت نادرست است، از رهبران مسلمان درخواست کرد تا تروریسم را محکوم کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در زمان بازگشت از ترکیه در جمع خبرنگاران همراهش گفت که وی می‌داند که بسیاری از مسلمانان در غرب مورد توهین قرار می‌گیرند چرا که عده‌ای مذهب آنان را برابر با تروریسم می‌دانند.

وی تاکید کرد: بسیار اشتباه است که اگر کسی بخواهد با نشان دادن خشم خود به اسلام، به تروریسم واکنش نشان دهد. شما نمی‌توانید چنین چیزی بگویید. همان طور که نمی‌توانید بگویید تمام مسیحیان بنیادگرا هستند. ما هم بنیادگرا داریم. تمام مذاهب از این گروه‌های کوچک دارند. مسلمانان می‌گویند که قرآن کتاب صلح است. من در جریان صحبت‌هایم با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفتم که بسیار زیبا خواهد بود اگر تمام رهبران مسلمان بسیار واضح صحبت کنند و این مساله را محکوم کنند چرا که این اقدام می‌تواند به اکثریت مردم مسلمان کمک کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان بازگشت به رم گفت که وی متوجه زیان‌های یک تصویر قالبی که اسلام را به تروریسم مرتبط می‌کند، هست. وی گفت که "محکومیت جهانی" خشونت به اکثریت مسلمانان کمک خواهد کرد این تصویر را باطل کنند.

پاپ پس از دیداری سه روزه از ترکیه برای بحث درباره شکاف‌ها میان ادیان، باز می‌گشت. پاپ در بازدیدی از استانبول همچنین خواستار پایان سرکوب مسیحیان خاورمیانه شد.

پاپ و اسقف بارتولمو اول، اسقف اعظم قسطنطنیه و رهبر معنوی ۲۵۰ میلیون مسیحی ارتودکس در بیانیه مشترکی نوشتند که نمی‌خواهند شاهد یک خاورمیانه بدون حضور مسیحیان باشند. کلیسای قسطنطنیه در سال ۱۰۵۴ در پی شکافی در جهان مسیحی از کلیسای روم جدا شد. قسطنطنیه که امروز استانبول جای آن را گرفته تا زمان فتح توسط عثمانی‌ها در سال ۱۴۵۳ کانون مسحیت ارتدوکس بود.

پاپ و اسقف بارتولمو اول در بیانیه مشترک خود نوشتند: ما نگرانی مشترک خود را در مورد وضعیت جاری در عراق، سوریه و کل خاورمیانه ابراز می‌کنیم. بسیاری از برادران و خواهران ما سرکوب می‌شوند و با خشونت از خانه و کاشانه خود رانده شده‌اند. حتی به نظر می‌رسد که جان آدمیزاد بی‌ارزش شده، فرد دیگر اهمیتی ندارد و می‌توان آن را فدای سایر منافع کرد و فاجعه بار اینکه همه اینها با بی‌تفاوتی خیلی‌ها مواجه شده است.

این دو رهبر مسیحی همچنین خواستار صلح در اوکراین شدند. مناقشه اوکراین در سال جاری باعث تشدید اختلاف‌ها میان دو جامعه بزرگ ارتدوکس و کاتولیک این کشور شده است.

این دو رهبر نوشتند: ما برای صلح در اوکراین، کشوری با سنت‌های کهن مسیحی دعا می‌کنیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم مسیر دیالوگ و احترام به قوانین بین‌المللی را برای پایان مناقشه و ایجاد زمینه برای زندگی مسالمت‌آمیز همه اوکراینی‌ها دنبال کنند.

پاپ در پایان سفر ترکیه با خاخام ارشد یهودیان ترکیه که شمار پیروان آن به ۱۷ هزار تن کاهش پیدا کرده، دیدار کرد.

انتهای پیام

کد N606580