ولایتی در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق؛| 229121

ایران آمادگی همکاری در سطح بین‌المللی را دارد

سیاست خارجی,علی‌اکبر ولایتی

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل‌متحد در امور عراق با رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل‌متحد در امور عراق عصر امروز٬ یکشنبه با علی‌اکبر ولایتی٬ رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این دیدار که در محل مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد طرفین درخصوص تحولات عراق و لزوم مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه داعش گفت و گو کردند.

مشاور امور بین الملل مقم معظم رهبری در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق با اشاره به قانونی بودن دولت عراق اظهار داشت: تا آنجایی که به ایران ارتباط دارد از دولت مشروع و قانونی و مورد نظر مردم و ملت عراق دفاع می‌کنیم چراکه این دولت٬ توسط ملت این کشور انتخاب گردیده است. ضمن اینکه از نظر فرهنگی٬ تاریخی و جغرافیایی اشتراک فراوانی میان ایران و عراق وجوددارد.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق اظهار داشت: به منظور درک بهتر از مواضع ایران نسبت به همسایه مهم خود یعنی عراق اینجا هستم و معتقدم ارتباط بسیار نزدیکی میان این دو کشور وجود دارد و مایلم نقطه و نظرات مقامات ایرانی در این زمینه بدانم.

ولایتی در ادامه افزود: امروز داعش و برخی دیگر از تروریست‌ها٬ توسط برخی از کشورهای منطقه و کشورهای غربی تشکیل شده که این کشورها مدعی مبارزه با تروریسم هستند و برخی از این کشورها مسئولیت آموزش و تامین منابع مالی و تسلیحات نظامی آنان را عهده دار هستند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وظیفه سازمان‌ملل و مسئولیت‌های آن در پرونده عراق اذعان داشت ضمن اینکه معتقدیم سازمان ملل باید به طور دقیق در عراق نسبت به گذشته فعالیت نماید٬ این سازمان باید بتواند کشورهایی را که از تروریسم و داعش در منطقه دفاع می‌کند را شناساییی کند چراکه این وظیفه اصلی سازمان ملل است و باید گفت اگر آنها خارج از مرزهای عراق حمایت نشوند قطعا توسط ملت و ارتش عراق شکست خواهند خورد.

ولایتی افزود: ایران آمادگی دارد که در سطح بین المللی به جهت حل مشکلات جاری عراق همکاری نمایند و نباید در امور داخلی عراق دخالت کرد.

 

کد N606037