معاون دبیرکل حزب الله لبنان؛

ایران نقشی فعال درپرونده‌های بین‌المللی دارد

سیاست داخلی,شیخ نعیم قاسم

کشورهای جهان و منطقه در حالتی از سردرگمی بسر می برند و نمی دانند چه می خواهند و براین اساس برای مشکلات و بحران های منطقه راه حلی وجود ندارد و به نظر می رسد که این وضعیت سالها طول می کشد و هیچ راه حلی برای منطقه از جمله سوریه و عراق وجود ندارد.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: کسانی که در مسیر روابط عربی، منطقه‌ای و بین المللی با ایران مانع ایجاد می‌کنند، ضرر خواهند کرد زیرا ایران امروز به یک کشور بزرگ و موثر تبدیل شده است و نقشی فعال در بیشتر پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

به گزارش ایلنا، شیخ نعیم قاسم که در مراسم تکریم شهدای دفاع مقدس در جمع دانشجویان در مجمع القائم (عج) در ضاحیه جنوبی بیروت سخن می‌گفت با اشاره به تمدید مذاکرات، خاطرنشان کرد که این روند به حفظ حقوق هسته‌ای ایران و ثبات آن کمک زیادی می‌کند.

وی خاطرنشان کردکه همه این موفقیت‌ها درسایه رهبری حکیمانه حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که بر حفظ استقلال ایران و گزینه اقتصاد مقاومتی و عدم خصوع در مقابل مطالبات ظالمانه قدرت‌های بزرگ تاکید کرده‌اند، حاصل شده است.

معاون دبیرکل حزب الله در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: کسانی که در مسیر روابط عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران مانع ایجاد می‌کنند، ضرر خواهند کرد زیرا ایران امروز به یک کشور بزرگ و موثر تبدیل شده است و نقشی فعال در بیشتر پرونده‌های منطقه‌ای و بین المللی دارد.

شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه همه این کشور‌ها سرانجام مجبور به برقراری روابط با ایران خواهند شد، تصریح کرد: برخی از این کشور‌ها که دشمن ایران خوانده می‌شوند، بزودی خواستار دوستی و هماهنگی و همکاری با ایران خواهند شد زیرا هیچ احدی در منطقه نمی‌تواند قدرت و تاثیر ایران را نادیده بگیرد.

وی تاکید کرد: با صراحت و در ملاعام اعلام می‌کنم که ما به روابط ممتاز خود با ایران و همکاری با آن افتخار می‌کنیم زیرا مواضع ایران روشن و بزرگوارانه و در راس هرم مقاومت و رویارویی با دشمن صهیونیستی و حمایت از جنبش‌های مقاومت در منطقه قرار دارد.

معاون دبیرکل حزب الله گفت: مشکلات و سختی‌های در منطقه ما نتیجه سیاست‌های آمریکا است که تلاش می‌کند ضمن سلطه و هیمنه بر منطقه، طرح خاورمیانه جدید را بر آن تحمیل کند.

شیخ نعیم قاسم افزود: کشورهای جهان و منطقه در حالتی از سردرگمی بسر می‌برند و نمی‌دانند چه می‌خواهند و براین اساس برای مشکلات و بحران‌های منطقه راه حلی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که این وضعیت سال‌ها طول می‌کشد و هیچ راه حلی برای منطقه از جمله سوریه و عراق وجود ندارد.

وی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین بویژه قدس وعلیه مقدسات، خاطرنشان کرد: سازش با این رژیم بسیار بسیار بعید است و ما تاکید می‌کنیم که سازش با این رژیم نه امروز و نه در آینده هرگز صورت نخواهد گرفت و تنها حل در رویارویی با اسراییل، نبرد و مقاومت است.

معاون دبیرکل حزب الله در ادامه سخنان خود اظهارداشت که اقدامات ما به لبنان کمک می‌کند تا بتواند فشارهای وارده بر آن و سختی‌های بحران‌های منطقه را بیشتر تحمل کند و برای مقابله با فتنه‌ها باید قوی بود و در یک صف واحد بایستیم.

شیخ نعیم قاسم ضمن تشریح اوضاع امنیتی لبنان، به اراده بین المللی و منطقه‌ای برای خارج ماندن لبنان از بحران‌های فزاینده منطقه‌ای، اجماع ملی برای حمایت از ارتش، اقدامات ارتش و نیروهای امنیتی و درک گروه‌های سیاسی از خطر داعش و امثال آن اشاره کرد و گفت: امروز در مقابل یک هرج و مرج بزرگ و تخریب زندگی مسالمت آمیز در لبنان قرار داریم و البته این یک فرصت است که می‌توانیم آن را هدر بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

وی افزود: حزب الله خواستار استفاده از این فرصت است و اقدامات و رفتار سیاسی ما به عنوان یک حزب در میدان و اتخاذ مواضع سیاسی ثابت کرده است درصدد حمایت از لبنان در شرق و جنوب هستیم.

معاون دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: مطلوب این است که برخی طرف‌ها از مواضع گذشته خود عقب نشینی و برای خروج از اشتباه در محاسبات خود بازنگری کنند.

شیخ نعیم قاسم به آزادسازی «عماد عیاد» از چنگ ربایندگان او که در اثنای نبرد در منطقه عسال الورد در منطقه القلمون سوریه به اسارت گرفته شده بود، اشاره کرد و اظهارداشت: بعداز یک دوره سخت و طولانی مذاکرات پیچیده با ربایندگان که ارتش آزاد سوریه خود را می‌خوانند، توانستیم عماد عیاد را در مقابل دو افسر آن‌ها مبادله کنیم.

وی تاکید کرد: خوشحالی ما زمانی تکمیل می‌شود که همه نظامیان ربوده شده لبنانی از چنگ داعش و جبهه النصره آزاد شوند.

معاون دبیرکل حزب الله از اینکه برخی طرف‌ها تلاش می‌کنند با مقایسه دو پرونده عماد عیاد و نظامیان ربوده شده لبنانی توسط تروریست‌های تکفیری، مشکل آفرینی کنند، تاکید کرد که از لحظه اول طرح پرونده نظامیان ربوده شده در دولت لبنان، وزیران حزب الله بطور مثبت برای حل این مشکل برخورد کرده و با تشکیل کمیته وزارتی تحت ریاست نخست وزیر و با اختیارات روشن موافقت کرده‌اند.

شیخ نعیم قاسم اظهارداشت: آنچه را در خصوص پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی به حزب الله نسبت می‌دهند، غیراخلاقی و برای سرپوش گذاشتن بر روی حقیقت است و برای تحقق اهداف سیاسی با احساسات خانواده نظامیان ربوده شده بازی می‌کنند.

وی گفت: حزب الله به تصمیمات کمیته وزارتی در خصوص پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی ملتزم است و آمادگی دارد در صورت درخواست از آن برای حل موفقیت آمیز این مشکل در حد توان و قدرت خود همکاری و کمک کند.

معاون دبیرکل حزب الله همچنین بر ضرورت هماهنگی وهمکاری دولت‌های لبنان و سوریه برای حل پرونده‌هایی مانند پناهجویان سوری و بحران نظامیان ربوده شده لبنانی به منظور تامین منافع لبنان و مردم آن تاکید کرد.

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: معنای سیاست خویشتنداری و بی‌طرفی در مقابل بحران سوریه چیست؟ آیا منظور دشمنی و عدم ارتباط است؟ و این روند به نفع چه کسی است؟

کد N603671