معاون اول رییس جمهور: اقدامات وزرا و سرپرستان وزارت علوم جدا از برنامه های دولت نبوده است

محمد فرهادی,وزارت علوم,اسحاق جهانگیری,محمدعلی نجفی

معاون اول رییس جمهور گفت: در طول یک سال و نیم گذشته دفاع از سیاست‌ها و برنامه‌های این بخش در متن سیاست‌های دولت و رئیس جمهور بوده است. و هیچ یک از برنامه‌ها و اقدامات مسئولین این وزارت‌خانه چه وزیر و چه سرپرست جدا از برنامه‌های دولت نبوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور امروز به وزارت علوم رفت تا رسما آموزش عالی را به دست محمد فرهادی بدهد.

فرهادی چهارشنبه هفته گذشته پس از دو بار بی اعتمادی مجلس به گزینه های رییس جمهور برای وزارت علوم، توانست اعتماد نمایندگان را بدست بیاورد. 

اما جهانگیری در معارفه دومین وزیر علوم دولت روحانی، گفت: در طول یک و نیم سال از عمر دولت یازدهم،  5 وزیر برای وزارت علوم معرفی شده و دو سرپرست فعالیت کرده اند. ‌این معرفی‌های پی‌درپی نشان می‌دهد که دستگاه آموزش عالی جایگاه مهمی در کشور دارد و در دیدگاه رئیس جمهور و دولت نیز دارای جایگاه با اهمیتی است.

او گفت: این پرسش که چرا دولت اصرار دارد مدیریت دستگاه عالی همسو و هموان با نظرات دانشگاهیان انتخاب شود؟ توسعه علمی پیش نیاز توسعه پایدار است. و شرایط لازم برای پیشبرد توسعه علمی کشور این است که مشارکت فعال دانشگاهیان در فرآیند توسعه جدی قلمداد شود یعنی دیگر آنکه دانشگاهیان که می‌خواهند و دولت و نظام چقدر به این خواست و انتظار توجه دارد وبه آن احترام می‌گذارد.

جهانگیری گفت: اگر توسعه علمی به مساله‌ی مشترک و ملی در کشور تبدیل شود و کسب علم بالای سر سیاست و اقتصاد قرار گیرد و منطق برخورد و مدیریت ما به علم نزدیک شود و اگر در رابطه با مسائل علمی از قواعد و لوازم علمی تبعیت کنیم شک نکنیم که مسیر توسعه در ابعادو جوانب دیگر نیز باز خواهد شد. ما مسئولین و کارگزاران نظام ، چه در دولت و چه در مجلس باید با نگاهمان به نهادهای علمی و دانشگاهی و دستگاه متولی آن یعنی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از منظر توسعه علمی باشد نه از حنجره سیاست. لازم این مهم هم اصلاح و همسویی دولت و دانشگاهیان است دولت در عین احترامی که به دغدغه سیاسی منتقدان و مخالفان خود می‌گذارد به صراحت گفته و به وضوح نیز نشان داده است که تفاهم و تعال با دانشگاهیان به عنوان نخبگان کشور را مبنای سیاست‌ها و برنامه‌های خود قرار داده است.

او گفت: در کل دولت، وزارت علوم و مدیریت آن از رکن‌های رکین دولت محسوب می‌شوند و در طول یک سال و نیم گذشته دفاع از سیاست‌ها و برنامه‌های این بخش در متن سیاست‌های دولت و رئیس جمهور بوده است. و هیچ یک از برنامه‌ها و اقدامات مسئولین این وزارت‌خانه چه وزیر و چه سرپرست جدا از برنامه‌های دولت نبوده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت همه سیاست‌ها و برنامه‌های اعمال شده در وزارت علوم را در یک و نیم سال گذشته نه تنها سیاست‌ها و برنامه‌های خود می‌داند بلکه همه آنها را راهکار ارزیابی می‌کند، نیازمند عزم ملی بای توسعه کشور هستیم. و در دولت همه کسانی که در مسئولیت و با قبول مسئولیت در این بخش صادقانه به میدان آمدند و شانه خالی نکردند نشان دادند که این چنین فکر می‌کنند.

او سپس از وزرای پیشنهادی علوم و همچنین سرپرست‌های این وزارت‌خانه تشکر کرد و گفت: باید از همه‌ مدیران با تجربه، دلسوز و دانشمندی که از ابتدای کار دولت تاکنون در خواست خانواده‌ دانشگاهی، و به دعوت دولت تدبیر و امید در قبول مسئولیت نه نگفته‌اند و خود را در معرض هر آزمونی قرار دادند جفا دیدند ولی وفا کردند و به سرمایه اخلاقی دانشگاه افزودند یعنی از آقایان دکتر میلی منفرد، توفیقی، فرجی دانا، نجفی، نیلی، دانش‌آشتیانی و امروز از آقای فرهادی تقدیر کنم.

جهانگیری در وصف این افراد چنین گفت:‌ این مجموعه منظومه‌ای موزون از اخلاق و دانش و توانمندی هستند. در این یک سال آنچه را که هم من شاهد بودم و هم جامعه دانشگاهی آن را به خوبی فهمید این است که هیچ یک از این مدیران فهیم، با تجربه و توانا به دنبال پست و شهرت و امتیاز خواهی نبودند و هیچ یک از آنها در برابر منافع و مصالح ملی و مصلحت شخصی اصرار نکردند و تا آنجا که توانستند در برابر هر گونه پیش‌داوری حتی هر تهمتی جز با صبر و مدارا عمل نکردند. همه‌ این افراد مانند اعضای یک خانواده بودند و من باید شهادت دهم که در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری هیچ باند و حلقه‌ای امور را قبضه نکرده است و همه کسانی که تا امروز مسئولیت پذیرفته‌اند با دعوت و اصرار رئیس جمهور به میدان آمدند و از دنیای آرام علمی خود به خاطر خدمت و نظام ، دانشگاه و مردم گذشتند.

او سپس درباره دو فردی که در دو ماه گذشته از مجلس رای اعتماد نگرفتند، گفت: باید به طور ویژه از آقایان دکتر نیلی احمدی‌آبادی و دکتر دانش آشتیانی تشکر کنم که دعوت دولت را برای قبول مسئولیت و با وجود عدم تمایل و اصرار‌های شخصی‌شان در رد آن مسئولیت را پذیرفتند و متاسفانه موفق به کسب رای اعتماد از مجلس محترم نشدند.

معاون اول رییس جمهور اما سخنان بیشتری را به محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست وزارت علوم اختصاص داد: کمتر مدیری را می‌توان یافت که هوش سرشار قدرت برنامه‌ریزی، توان تدبیر ودر عین حال تواضع توچه همه اقشار دانشگاهی رابه خود جذب کند. مدیریت عالی و موافق آقای دکتر نجفی به مدت 3 ماه در وزارت علوم توانست مسائل مهمی را از این دستگاه حل کند یکی از این مسائل موضوع بورسیه‌های تحصیلی بود که به لطف خدا در این موضوع به نحوی پرداختند که حتی منتقدین نیز تشکر کردند.

او در ادامه گفت: آقای نجفی با وجود بیماری مسئولیت را پذیرفت و با فاصله‌ای 30 ساله به سرعت و شناخت واقعی از بخش دست یافت و به بدنه‌ وزارت‌خانه نزدیک شد که سرمایه‌ای بزرگ است. اگر چه دولت نتوانست به خاطر بیماری از همراهی رسمی ایشان در سمت وزارت بهره‌ بیشتری ببرد اما خوشبختانه با قبول مسئولیت از سوی آقای فرهادی گره از کار فروبسته وزارت علوم باز شد و تلقی جدیدی از تعامل ملت و دولت و مجلس و دانشگاه در معرض مردم قرار گرفت.

به گفته جهانگیری، فرهادی از آغاز در صدر نامزدهای وزارت‌های علوم قرار داشت: آقای فرهادی سرانجام چاره‌ای جز قبول مسئولیت نداشتند و با رای قاطع مجلس پس از 29 سال به وزارت علوم بازگشتند. قطعا هوشمندی ، سلامت نفس و صلابتی که آقای فرهادی در کار دارند با سرعت بیشتری بار وزارت علوم را به مقصد خواهند رساند.

او گفت: دکتر فرهادی از جنس همان سرپرست‌ها و وزیران و نامزدهای قبل است. نه تفکر علمی و نه توان اجرایی و نه درک و فهم سیاسی و مشی اعتدالی آقای فرهادی تفاوتی با بقیه ندارد و ایشان نیز خود را موظف به پاسخگویی در برابر نیازهای توسعه‌ی علمی و جامعه دانشگاهی می‌داند و به اصلاح امور با اولویت نگاه علمی بر نگاه سیاسی و عمیق در دانشگاهها اعتقاد دارد. دکتر فرهادی سیاست‌های دولت را در زمینه‌ پیشبرد قانون رونق اقتصاد ، ارتقای کسب و کار و ارتقای کیفیت پیش خواهد برد و نخواهد گذاشت وقفه‌ای در سیاست‌های مهم در این زمینه به وجود بیاید.

جهانگیری افزایش سهم علم و فناوری در اقتصاد، توسعه کیفی و علمی دانشگاهها، تجاری سایز علم ، یعنی راهبردهای علمی برگرفته از سیاست‌های کلان علم و فناوری کشور که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است را رئوس برنامه‌های فرهادی و دولت دانست .

۴۷۴۷

 

کد N603016