"جمعه سیاه" الهام بخش جدید معترضان به تبعیض نژادی در آمریکا

همزمان با پیوستن تعدادی از فروشندگان سراسر آمریکا به اعتراضات مربوط به قتل یک نوجوان سیاهپوست غیرمسلح توسط یک افسر پلیس سفیدپوست، معترضان در آغاز فصل خرید سال نو، مراکز خرید را به تعطیلی کشاندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از یک عید شکرگزاری آرام و بی‌تشنج، معترضان بار دیگر برای نشان دادن خشم و عصبانیت خود نسبت به حکم هیات منصفه برای تبرئه "دارن ویلسون"، افسر پلیس قاتل مایکل براون، نوجوان سیاهپوست غیرمسلح، به خیابان‌ها آمدند.

فعالان سراسر آمریکا گفتند، آنها از تحریم طرح‌های "جمعه سیاه" (آخرین جمعه ماه نوامبر و روز تخفیف‌های عمده فروشگاه‌ها) به منظور برجسته کردن قدرت خرید آمریکایی‌های سیاهپوست و خط کشیدن میان نابرابری اقتصادی و نژادی حمایت می‌کنند.

یکی از معترضان در مقابل فروشگاهی در نیویورک گفت: ابراز عقایدتان به تنهایی کافی نیست. شما باید کسب و کار را مختل کنید چراکه این تنها کاری است که همیشه جواب داده است. این راه واقعی عملکرد دموکراسی‌هاست.

به قتل رساندن مایکل براون که مجددا بحث‌ها را درباره نژادپرستی در آمریکا و رفتار پلیس با سیاهپوستان و دیگر اقلیت‌ها باز کرده، موجب اعتراضات خشونت‌آمیز در فرگوسن و دیگر نقاط کشور شده است.

بیش از 200 تن در نیویورک قصد داشتند با برگزاری اعتراضاتی در مقابل فروشگاه «MACY» در میدان «هرالد» و راهپیمایی در طبقه همکف این فرودشگاه، روند خرید مردم را مختل کنند.

معترضان سپس در خیابان‌های نیویورک دست به راهپیمایی زده و یکی از سخنگویان پلیس گفت، افسران پلیس هفت معترض را برای بی‌نظمی دستگیر کردند، اعتراضات مشابهی نیز در شهرهای دیگر همچون شیکاگو، سیاتل و اوکلند در جمعه سیاه برگزار شد.

در مرکز خرید لوکس و گران‌قیمتی در سن لوئیس، معترضان آواز کریسمس خوانده، شعار «نه به روز سیاه» سر داده و سپس روی زمین دراز کشیده و مقامات را وادار کردند تا این مرکز خرید را ببندند.

نیروهای گارد ملی در خارج از این مرکز خرید مستقر شده و نیروهای امنیتی این مرکز خرید از ورود همگان جلوگیری می‌کردند.

هم‌چنین کمپین "خاموشی جمعه سیاه" از شعارهایی همچون «دست‌ها بالا، خرید نکنید» در اشاره به تیراندازی به نوجوان سیاهپوست غیرمسلح استفاده کردند.

معترضان در سیاتل با ماموران پلیس که برای متفرق کردن معترضان متوسل به استفاده از اسپری فلفل شده بودند، درگیر شدند. 14 معترض پس از آنکه خود را به قطارهایی در اوکلند غربی زنجیر کردند و مانع حرکت قطارها شدند، دستگیر شدند.

در لس‌آنجلس نیز هشت تن دستگیر شدند که یک نفر آنها به خاطر هل دادن یکی از افسران پلیس دستگیر شد.

در نیویورک دو معترض به خاطر مسدود کردن پیاده‌ور در جریان اعتراضات دستگیر شدند.

در فرگوسن اعترضات در ابتدا آرام و صلح‌طلبانه بود تا اینکه به گفته پلیس معترضان به صورت غیرقانونی یک خیابان را مسدود کرده و ماموران پلیس تعدادی از آنها را دستگیر کرد.

در سانفرانسیسکو معترضان از چکش برای شکستن پنجره‌های فروشگاه‌ها در میدان وحدت این شهر استفاده کردند.

انتهای پیام

کد N602843