زندان گوانتانامو برخلاف وعده اوباما همچنان فعال است/ زندانیان بیشتری آزاد می‌شوند

برخلاف وعده‌های باراک اوباما زندان گوآنتانامو در خلیج کوبا همچنان فعال است اما زندانیان آن در حال انتقال هستند و از زمان انتخابات کنگره در نوامبر گروه جدیدی منتقل شده‌اند و تعداد دیگری نیز به زودی آزاد می‌شوند.

برخلاف وعده‌های باراک اوباما زندان گوآنتانامو در خلیج کوبا همچنان فعال است اما زندانیان آن در حال انتقال هستند و از زمان انتخابات کنگره در نوامبر گروه جدیدی منتقل شده‌اند و تعداد دیگری نیز به زودی آزاد می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، زندان آمریکا در خلیج گوآنتانامو تا بسته شدن راه طولانی‌ در پیش دارد و این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در روزهای اول تصدی قدرت وعده تعطیلی آن را داده بود.

در ماه مه پنج زندانی طالبان در ازای آزادی بوبرگدال، سرباز اسیر آمریکایی در افغانستان، آزاد شدند. از زمان انتخابات میان دوره‌ای آمریکا در ماه نوامبر نیز گروه جدیدی از زندانیان از گوآنتانامو منتقل شدند و آزادی تعداد دیگری از آن‌ها نیز در دستور کار قرار دارد. در ماه جاری هفت تن از زندانیان رده پایین از گوآنتانامو به سایرکشورها منتقل شدند و با این حساب شمار زندانیان کنونی به 142 تن رسید. حکم بیش از نیمی از آن‌ها نیز برای انتقال تایید شده است.

دیوید روسکوف، مدیر اجرایی مجله فارن پالسی می‌گوید، زمان برای انتقال زندانیان باقی مانده در حال گذار است.

وی گفت: دولت باراک اوباما با اهداف مشخصی برای تعطیلی گوآنتانامو روی کار آمد اما نتوانسته‌اند تاکنون به آن وعده‌ها عمل کنند. حال با گذشت شش سال آن‌ها فشار بیشتری را بر روی خود حس می‌کنند. این فشار هم از داخل دولت اوباما و هم از سوی گروه‌های فعال از جمله دیده بان حقوق بشر است.

لورا پیتر، عضو شورای امنیت ملی دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: به نظر نمی‌رسد تلاش‌های جدیدی برای انتقال زندانیان گوآنتانامو صورت بگیرد.

وی بر این باور است که پس از تبادل پنج زندانی طالبان در ازای آزادی بوبرگدال، روند انتقال زندانیان متوقف شده است. بوک مک کئون رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید که ادامه آزادی زندانیان چندان عاقلانه نیست.

با این حال چاک هاگل، وزیر دفاع مستعفی آمریکا به کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان یادآور شد که وی باید انتقال تمام زندانیان گوآنتانامو را تایید کند.

وی گفت: من این مسئولیت را بسیار جدی گرفته‌ام. طبق برآورد اطلاعاتی بیش از 90 درصد از کسانی که زندانی هستند هیچ قصدی ندارند که به میدان‌های نبرد بازگردند.

انتهای پیام

کد N602630