در مراسم روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

نماینده دائم ایران در وین راه‌های تحقق صلحی پایدار در فلسطین را برشمرد

سیاسی

دفتر سازمان ملل متحد در وین روز جمعه به مناسبت روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین همانند سال‌های گذشته مراسم بزرگداشت این روز را با شرکت سفیران و نمایندگان دائم کشورهای عضو سازمان در وین و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی حامی حقوق مردم فلسطین در محل دفتر مزبور برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم ابتدا یوری فدوتوف، مدیرکل دفتر سازمان ملل متحد در وین پیام بانکی مون به مناسبت این روز را قرائت کرد.

سپس تعدادی از نمایندگان دولت‌ها و شخصیت‌های مهم سیاسی و فرهنگی از جمله سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در وین به مناسبت روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین سخنرانی کردند.

نجفی در ابتدای سخنرانی خود گفت اکنون بیش از 65 سال است که مساله فلسطین تنها یک مسئله اسلامی – عربی نبوده بلکه در تطور ایام به یکی از موضوعات سیاسی و حقوقی پیچیده در سطح جهانی تبدیل شده است. سال‌هایی که نصیب مردم فلسطین از آن چیزی جز ستم، دربه‌دری، قتل عام و اشغال خانه‌های آنان نبوده و طی این دوره به واسطه سیاست‌های استعماری و مخرب رژیم صهیونیستی پیوسته هر روز بیش‌تر از روز قبل از حقوق خود محروم شده و سرزمین مادری آنان کوچک و کوچک‌تر شده است.

او در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: تنها چند ماهی از زمان ایجاد یک فاجعه انسانی دردناک دیگر توسط ماشین جنگی خون‌ریز رژیم صهیونیستی در نوار غزه گذشته است که طی آن مردم بی دفاع غزه به ویژه زنان، کودکان و سالخوردگان فلسطینی توسط رژیم مزبور سلاخی شدند. اقدامی جنایتکارانه که با ارتکاب آن بار دیگر رژیم صهیونیستی اعتبار تصمیمات جامعه بین المللی و جهان متمدن به ویژه سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن را به چالش کشید و اصلی‌ترین ارزش‌های جامعه بشری را تضعیف کرد.

نجفی با اشاره به واکنش مؤثر اعضای جنبش غیرمتعهدها به ویژه کمیته فلسطین جنبش در قبال جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در غزه که با ابتکار جمهوری اسلامی ایران به برگزاری اجلاس مهم کمیته در تهران در مرداد ماه سال جاری با شرکت وزیران امور خارجه دولت های عضو جنبش انجامید به فرازهایی از بیانیه مصوب اجلاس مزبور از جمله تأکید جنبش بر ضرورت واکنش جدی سازمان ملل متحد و شورای امنیت در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه در قالب اقدامات دسته جمعی به دلیل ارتکاب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت علیه مردم فلسطین اشاره کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین در ادامه با بیان فهرستی از جنایات و اقدامات ددمنشانه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین شامل استعمار سرزمین فلسطین، غصب اموال فلسطینیان، توسعه ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین، ایجاد و گسترش دیوار حائل، ترور و نفرت افکنی علیه شهروندان فلسطینی، تخریب ساختمان‌ها و اموال مردم فلسطین، اقدامات خصمانه تندروها علیه اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان به ویژه در بیت‌المقدس و مسجدالاقصی به عنوان مصادیقی از استمرار فعالیت‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی که مستلزم اقدام همگانی فوری برای پاسخ‌گو کردن رژیم مزبور هستند تصریح کرد که جهان تنها در صورتی روی صلحی ماندگار را خواهد دید که به کلیه مظاهر بی‌عدالتی از جمله وضعیت کنونی فلسطین به شکلی مناسب پرداخته شود.

نجفی در ادامه گفت در این زمینه بار دیگر راه حل پیشنهادی کشورم برای حل بحران فلسطین که بنیان آن بر اصول دموکراسی نهاده شده است را بیان می کنم که طبق آن شرط تحقق صلحی پایدار در فلسطین تنها از طریق اجرای عدالت، پایان دادن به تبعیض، خاتمه اشغال کلیه سرزمین‌های اشغالی فلسطین و در نهایت توسل به ابزار دموکراتیک برای کمک به کلیت مردم فلسطین جهت تصمیم‌گیری آزادانه در باره سرزمین مادری خود و دستیابی به آمال خویش به ویژه تأسیس یک دولت فلسطینی مستقل به مرکزیت قدس شریف است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دوم دسامبر سال 1997 میلادی با تصویب قطعنامه‌ای روز 29 نوامبر هر سال را به عنوان روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین اعلام کرد. به همین مناسبت مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و دفاتر آن در سایر مناطق جهان از جمله در وین و ژنو هر ساله مراسم بزرگداشت این روز را برگزار می‌کنند. مراسم امسال روز همبستگی با مردم فلسطین به دلیل تعیین سال 2014 به عنوان سال بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اهمیت بیش‌تری برخوردار بود.

انتهای پیام

کد N602376