عبدالله گل: داعش خطری ایدئولوژیک علیه ترکیه نیست

تركيه,داعش

رییس‌جمهور پیشین ترکیه در سخنرانی در اندیشکده "چاتم‌هاوس" مستقر در لندن گفت، سیستم پارلمانی را بیشتر از سیستم ریاست جمهوری می‌پسندم اما مهم‌ترین مساله برای تمامی کشورها یک سیستم کنترل و توازن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آنادولو، عبدالله گل، رییس‌جمهور پیشین ترکیه در نشستی تحت عنوان "تفکرات درباره ترکیه و منطقه‌ای وسیع‌تر" که در اندیشکده چاتم‌هاوس مستقر در لندن برگزار شد، گفت: همه می‌دانند که من سیستم پارلمانی را مناسب‌تر از سیستم ریاست‌جمهوری می‌دانم اما شما نمی‌توانید بگویید که سیستم ریاست‌جمهوری دموکراتیک نیست. آن‌چه اهمیت دارد سیستم کنترل و توازن است. آیا می‌توانیم بگوییم که آمریکا به‌خاطر آن‌که سیستم ریاست‌جمهوری در آن برقرار است، یک کشور دموکرات نیست؟ کنترل‌ها و توازن‌ها و مؤسسات آمریکا در جای خود قرار دارند. مادامی که دموکراسی در این کشور برقرار است دیگر انتخاب آمریکا است که سیستم ریاست‌جمهوری را مناسب‌تر بداند یا سیستم پارلمانی را.

عبدالله گل که در سال 2010 میلادی برنده جایزه چاتم‌هاوس شده، از سال 2007 تا 2014 میلادی به‌ عنوان رییس‌جمهور ترکیه خدمت کرده و در اوت سال جاری میلادی پس از انتخاب رییس‌جمهور جدید این کشور در انتخاباتی گسترده که برای اولین بار در تاریخ ترکیه برگزار می‌شد از سمت خود کنار رفت.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر پیشین ترکیه به‌ عنوان دوازدهمین رییس جمهور این کشور انتخاب شده و تا سال 2019 میلادی زمام امور را به‌دست خواهد داشت.

عبدالله گل در پاسخ به سؤالاتی در این اندیشکده امور بین‌المللی مستقر در لندن گفت: معتقدم که تمرکز ناعادلانه‌ای در رسانه‌های خارجی نسبت به مشارکت ترکیه در مبارزات علیه داعش وجود دارد.

وی افزود: ترکیه کشوری است که حدود دو میلیون تن را پس از آواره شدن در سوریه در خود اسکان داده است. این مساله نباید نادیده گرفته شود. ترکیه همچنین برای رسیدگی و مراقبت از تعداد بالای آوارگان سوری انتظار کمک‌های مالی بیشتر را دارد.

گل همچنین اظهار داشت که داعش یک گروه سیاسی است نه دینی همچنین این گروه یک سازمان تروریستی است.

رئیس جمهور سابق ترکیه همچنین بعید دانست که تهدید ایدئولوژیکی علیه ترکیه باشد.

گل همچنین مساله فلسطین را عامل بسیاری از بحران‌های منطقه دانست و بر عمق روابط میان ترکیه و مصر تاکید کرد.

وی درباره احتمال استقلال کردستان عراق گفت: معتقدم که اعلام استقلال توسط منطقه کردستان در عراق باعث بی‌ثباتی بیشتر این منطقه می‌شود. کنار رفتن مساله رفراندوم از برنامه تحولی مثبت است و مشاهده اقدامات اخیر که منجر به حل اختلافات در خصوص نفت و گاز در عراق شده بسیار رضایت‌بخش است.

عبدالله گل همچنین در جلسه معرفی و تبلیغ زندگینامه‌اش تحت عنوان "عبدالله گل و ساخت ترکیه‌ای جدید" به نوشته جرالد مک‌لین در لندن شرکت کرد.

وی گفت: بسیار از انتشار این کتاب خوشحال است و آن را نه تنها به‌ عنوان یک زندگینامه بلکه به عنوان یک تحلیل جامع نسبت تاریخ جدید ترکیه توصیف می‌کند.

انتهای پیام

کد N601043