/فلسطین مساله اصلی دنیای اسلام/

کوشکی: هدف از ایجاد گروه‌های تکفیری دور کردن توجه جوانان از مقابله با رژیم صهیونیستی است

رژيم صهيونيستي,فلسطين

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پس از به وجود آمدن موج نفرت از رژیم صهیونیستی در منطقه، اسراییل برای به فراموشی سپردن این موج گروه‌های تکفیری در منطقه را تقویت کرد.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در رابطه با لزوم توجه به بحث فلسطین و مسجدالاقصی خاطرنشان کرد: تا قبل از سال 2011 ما شاهد شکل‌گیری جریان‌های تکفیری با حمایت سعودی‌ها بودیم ولی این جریان‌ها با استقبال زیادی مواجه نبودند و جهت‌گیری برخی کشورهای عربی طوری بود که رژیم صهیونیستی را عامل اصلی بی‌ثباتی‌های منطقه‌ غرب آسیا می‌دانستند و عملا هم آوایی میان همه‌ جریان‌های سیاسی در غرب آسیا ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: حتی در ترکیه نیز جریان‌های زیادی بودند که به موج مقابله با رژیم صهیونیستی پرداختند و این رژیم را اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌دانستند. در نتیجه اسراییل برای خلاص شدن از این موج نفرت کشورها و ملت‌های غرب آسیا به این فکر افتاد تا جریان‌های محدود تکفیری که مورد حمایت مالی و معنوی آل سعود بودند را تبدیل به موج فراگیر و گسترده کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل هدف از ایجاد گروههای تکفیری را دور کردن توجه جوانان منطقه از مقابله با رژیم صهیونیستی به مبارزه با این گروههای تروریستی در داخل منطقه دانست و گفت: عملا با این ترفند صهیونیست‌ها کشورهای غربی و منطقه مجبور شدند تا در داخل خود درگیر شوند.

وی تاکید کرد:‌ طی 4 سال گذشته حزب‌الله لبنان ناگزیر شد تا برای حمایت از مردم خود و مقدسات‌شان تمام انرژی خود را به نبرد با تکفیری‌ها معطوف کند و این امکان را پیدا نکرد که تهاجمی جدی به سمت رژیم صهیونیستی داشته باشند.

کوشکی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص لزوم در پیش گرفتن اقداماتی عملی در زمینه‌ی مقابله با گروههای تکفیری خاطر نشان کرد: متاسفانه ریشه جریان تکفیری علمای وهابی هستند و این علما با استفاده از احساسات مذهبی نسل جوان کشورهای عربی و همچنین استفاده از موقعیتی که به عنوان عالم دینی داشته و امکان دادن فتوا را دارند مرتکب رفتارهایی می‌شوند که خلاف انسانیت است.

وی در پایان گفت: اقدامات غیر انسانی که در حال حاضر در منطقه از سوی گروههای تکفیری انجام می شود محصول سوء استفاده برخی از علمای وهابی است. در همین راستا لازم است تا نگرش آنها به عنوان رویکردی غیر انسانی به نسل جوان منطقه شناسانده شود تا آنها زیان‌های این نگر‌ش‌ها و بی‌ارتباطی آنها با دین اسلام را متوجه شوند.

انتهای پیام

کد N599719