آیت‌الله سبحانی:

سونامی تکفیر بلای جان مسلمانان شده است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني,جريان‌هاي تكفيري

آیت‌الله سبحانی گفت: امروز سونامی تکفیر بلای جان کشورهای اسلامی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم، افزود: منطق تکفیری‌ها، همان منطق کفار بت‌پرست پیش از اسلام‌ است، مگر به این آسانی می‌توان گفت که فلان کشور، گروه و یا فرد کافر است و باید همه آنها را کشت.

آیت‌الله سبحانی با بیان این‌که «ریشه تشکیل مذاهب غالبا به سبب استناد افراد ناآگاه به روایات و سخنان نادرست است» افزود: تمام مذاهب و گروه‌های مختلفی که امروزه ساخته شده‌اند به سبب این است که افرادی نسبت به علمی احاطه کافی نداشته‌اند وارد آن شده‌اند.

این مرجع تقلید اظهار کرد: تکفیر فتنه‌ای است که به جان کشورهای اسلامی افتاده است و این‌ها جمعیتی هستند که می‌خواهند حکومت اسلامی تشکیل داده و به دوران خلافت بازگردند ولی به چه میزان نسبت به قرآن و سنت آگاهی دارند؟

وی اظهار کرد: در تمام جنگ‌های پیامبر اکرم (ص) از طرفین 800 نفر کشته شدند و دنیا مسلمان شد، اما اکنون در جنگ‌هایی که تکفیری‌ها یک سمت آن هستند، در پی یک جنگ، یک هزار نفر کشته می‌شود.

آیت‌الله سبحانی با تأکید بر این‌که «تکفیر‌ی‌ها حد ایمان، کفر و بدعت را نمی‌دانند» گفت: این‌ها می‌گویند هر فردی با ما است مسلمان است و اگر نیست او را سنگسار می‌کنند و به قتل می‌رسانند.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که «تکفیر جمعی» محال است، گفت: تکفیر باید فردی باشد، حکم آن نیز در یک محکمه دینی و از سوی فرد عادل و آگاه به حد کفر و ایمان صادر شود.

وی افزود: اینها اصلا تکفیر فردی ندارند بلکه تکفیرشان جمعی است که احدی از علما نیز به این موضوع قائل نیست.

آیت‌الله سبحانی با بیان این‌که «حتی ابن تیمیه تکفیر جمعی را حرام و محال می‌داند» بیان کرد: امیدواریم خدا لطف کرده و فتنه و سونامی تکفیر برچیده شود.

وی ادامه داد: ریشه این افراد نیز به مدارسی در کشورهای اسلامی همانند کشورهای خلیجی باز می‌گردد که عقاید محمد بن عبدالوهاب در آن مدارس تدریس می‌شود؛ اگر بخواهند ریشه‌ این تفکرات را بسوزانند باید متون این درس‌ها را تغییر دهند؛ تا این‌ها به این راحتی توسل را شرک تلقی نکنند.

انتهای پیام

کد N599544