بررسی سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط‌ زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجمع تشخيص مصلحت نظام,محیط زیست

رئیس کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط‌ زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد. مدت اثر سیاست­ های کلی در چند برنامه میان مدت خواهد بود، همچنین این سیاست ها از اثرات تقنینی و اجرایی در حوزه ابلاغی برخوردار هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سید محمد مجابی با بیان اینکه بر اساس اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ سیاست­‌های کلی نظام بر عهده رهبری است، گفت: پیش از این در بسیاری از حوزه ها، سیاست‌های کلی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اما در حوزه محیط زیست این نخستین بار است که با نظر مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلی محیط زیست نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است.

رئیس کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار کرد: پیش نویسی که در حال حاضر در مرحله بررسی قرار دارد مشتمل بر 14 ماده است و دربرگیرنده مباحث متعددی در حوزه های مختلف است.

مجابی آمایش سرزمین و توسعه پایدار، حفظ و احیای تنوع زیستی، پیشگیری و ممانعت از تخریب محیط زیست، مدیریت محیط زیست انسانی و کنترل و کاهش آلودگی ها، ارتقاء آموزش، پژوهش و اخلاق محیط زیستی، افزایش مشارکت مردمی، همچنین توانمندسازی ساختار و افزایش اقتدار در حاکمیت محیط زیست و تعاملات ملی و بین المللی را از مهم ترین محورهای سیاست های پیشنهادی برشمرد.

وی افزود: تا کنون یک ماده از 14 ماده پیش نویس سیاست‌های کلی نظام در جلسه ای متشکل از سه کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی و با حضور دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع و وزرای جهاد کشاورزی و نیرو، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب رسیده است.

رئیس کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ماده اول را مشتمل بر مدیریت جامع منابع حیاتی و افزایش ظرفیت ها و توانمندسازی حقوقی و ساختاری با تاکید بر رویکرد پایداری عنوان کرد.

مجابی تصریح کرد: سایر مواد پیش نویس در جلسات آتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و آن چه در این کمیسیون مشترک به تصویب برسد در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی نهایی قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: تلاش بر این است تا این سیاستها پیش از شروع بررسی برنامه ششم به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام برسد تا پس از ابلاغ توسط مقام معظم رهبری قابل اعمال در برنامه ششم توسعه باشد.

انتهای پیام

کد N598347