"سر" هر جاسوس برای داعش چقدر می ارزد؟/ درآمد سرسام آور تروریست‌ها از گروگانگیری

داعش

گروه تروریستی و تکفیری داعش برای سر هر جاسوس علیه خود 5000 دلار پاداش درنظر گرفته است. همچنین سازمان ملل در گزارشی میزان درآمد آنها از گروگان گیری، طی سال های گذشته بین 35 تا 45 میلیون دلار برآورد کرده است.


ایسنا به نقل از المیدان نوشته است: گروه تروریستی داعش جایزه 5000 دلاری را برای کسانی که جاسوسان علیه این گروه را شناسایی کنند یا برای ارائه هر اطلاعاتی در خصوص جاسوسان این گروه که اخبار داعش را به ائتلاف می‌دهند، تعیین کرده است.

گروه تروریستی که نام "ولایت حلب" را برخورد گذاشته است، بیانیه‌ای در این خصوص منتشر کرده است.

این اقدام پس از افشای اطلاعات محرمانه این گروه صورت گرفته است.

 درآمد 45 میلیون دلاری داعش از گروگان گیری

همچنین ایرنا به نقل از خبرگزاری 'آسوشیتدپرس'، 'یوتسنا لالجی' کارشناس سازمان ملل که نظارت تحریم های جهانی علیه القاعده را بر عهده دارد نوشت: ، روز گذشته  در جلسه کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل گفت که برآورد می شود گروه های تروریستی بین سال های 2004 و 2012، در حدود 120 میلیون دلار فدیه دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد که داعش طی سال های گذشته بین 35 تا 45 میلیون دلار باج دریافت کرده است.

به گفته این کارشناس سازمان ملل، القاعده و گروه های تروریستی وابسته آدم ربایی و گروگان گیری را به مهم ترین منبع درآمد خود تبدیل کرده اند.

لالجی گفت القاعده در شبه جزیره عربستان که مقرش در یمن است بین سال های 2011 و 2013، 20 میلیون دلار باج دریافت کرده و شاخه همین گروه در مغرب نیز که در شمال آفریقا فعال است طی 4 سال گذشته بالغ بر 75 میلیون دلار فدیه گرفته است.

بنا بر اظهارات وی، گروه های تروریستی بوکوحرام در نیجریه و الشباب در سومالی نیز میلیون ها دلار طی چند سال گذشته به عنوان سربها دریافت کرده اند.

گزارش وی همچنین می افزاید که گروه تروریستی 'ابوسیاف' که در فیلیپین فعالیت می کند طی سال های اخیر در حدود یک و نیم میلیون دلار فدیه گرفته است.

به گفته لالجی، گروه های تروریستی یا خود نسبت به گروگان گیری اقدام می کنند و یا مانند گروه القاعده در شبه جزیره عربستان در ازای تحویل گرفتن افراد ربوده شده، بهایی را به اعضای قبایل محلی می پردازند.

52261

کد N597875