موضع کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران

ایسنا نوشت:

سخنگوی کاخ سفید اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در زمان تمدید مذاکرات را غیر سازنده خواند.

به نقل از خبرگزاری رویترز تعدادی از قانون‌گذاران جمهوری خواه آمریکا روز دوشنبه پس از اعلام تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تاکید کردند که ادامه مذاکرات هسته‌ای باید با افزایش تحریم‌ها علیه ایران همراه باشد.

جان مک کین، لیندزی گراهام و کلی آیوت سه قانونگذار برجسته‌ جمهوری‌خواه روز دوشنبه گفتند که پافشاری ایران برای حفظ ظرفیت غنی سازی‌اش در هر اندازه‌ای مشکل ساز است و هشدار دادند که حصول یک توافق بد منجر به رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای در منطقه خاورمیانه خواهد شد.

این سناتورهای آمریکایی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ما معتقدیم که تمدید دوباره مذاکرات هسته‌ای باید با افزایش تحریم‌ها همراه باشد و هرگونه توافق میان ایران و آمریکا باید برای تصویب به کنگره فرستاده شود.

به گزارش رویترز ایران و شش قدرت جهانی روز دوشنبه تصمیم گرفتند برای بار دوم مذاکرات خود را تمدید کنند ازاین رو این مذاکرات به منظور پایان دادن به بیش از یک دهه اختلاف بر سر برنامه‌ی هسته‌ای ایران قرار است تا اول ژوئیه سال 2015 (10 تیر 1394 ) ادامه یابد.

جان بونر، سخنگوی جمهوری خواه مجلس نمایندگان گفت که تمدید مذاکرات تنها به دولت آمریکا اجازه می‌دهد امتیازات بیشتری به ایران اعطا کند.

همچنین سناتور باب کروکر که جمهوری‌خواه برجسته کمیته روابط خارجی سنا محسوب می‌شود تاکید کرد که کنگره باید اختیاراتی در توافق هسته‌ای با ایران داشته و باید گزینه‌های جایگزین را شامل تحریم‌های سخت تر در صورت شکست مذاکرات آماده کند.

بر اساس گزارش رویترز، اعضای کنگره آمریکا پیش از این نیز برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران تلاش کرده‌اند اما باراک اوباما رئیس جمهور این کشور با بیان این که این تحریم‌ها می‌تواند روند مذاکرات را تخریب کند تهدید کرد در صورت تصویب آن را وتو خواهد کرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت که اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌تواند غیر سازنده باشد.

 

17231

 

کد N597565