اظهار نظر مقامات انگلیس درباره نتایج مذاکرات

ایرنا نوشت:


فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس که برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران با 1 + 5 در وین بسر می برد،دربیانیه ای گفت: ما در چند روز اخیر پیشرفت های خوبی داشتیم و با یکدیگر راه های تعامل با برخی از شکاف های مهم که باقی مانده اند، بررسی کردیم.

وی افزود: این مسایل خیلی پیچیده و مذاکرات خیلی چالش برانگیزند وباتوجه به اینکه نتیجه گرفتیم رسیدن به یک توافق در روز دوشنبه ممکن نیست، موافقت کردیم توافق موقت ژنو تا ژوئن سال آینده تمدید شود.

وزیرخارجه انگلیس افزود:ما درک خیلی بهتری ازآنچه یک توافق می تواند مورد قبول دو طرف باشد،داریم و براین باوریم آنچه بدست آورده ایم ارزش ادامه این کار را دارد.

وی گفت:تمدید به معنای توقف نیست و ما مذاکرات را تا اوایل دسامبر ادامه می دهیم و هدف روشن ما رسیدن به یک توافق جامع که بتوانند نگرانی های جامعه بین الملل درخصوص برنامه هسته ای ایران را پاسخ دهد، در حدود چند ماه آینده است.

وزیر خارجه انگلیس افزود: تمدید مذاکرات اجازه خواهد داد فضا و زمان اضافی برای رسیدن به این هدف ایجاد شود.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز عصر روز دوشنبه در نخستین واکنش به پایان مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1 + 5 در وین گفته بود: در این مذاکرات، پیشرفت هایی بدست آمده است.

کامرون در پیامی در توتیتر خود گفت: «برخی پیشرفت ها در مذاکرات وین مربوط به برنامه هسته ای ایران به دست آمده است اما باید اطمینان حاصل کنیم این حرکت به سوی یک توافق جامع و پایدار خواهد بود.»

دهمین دور مذاکرات هسته ای روز سه شنبه گذشته در وین آغاز شده و طرفین در تلاش بودند در آخرین مرحله از مذاکرات جامع هسته ای و در مهلت تعیین شده یعنی 24 نوامبر(سوم آذرماه) به توافقی دست یابند.

در پایان این مذاکرات، طرفین اعلام کردند که توافق کردند مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) تا 10 تیر 1394 تمدید شود.

 

1717

کد N597203