دیپلمات پیشین ایران: از مذاکرات به طور قطع نتیجه خواهیم گرفت

سیاسی

یک دیپلمات پیشین ایران در رومانی با بیان این که ما از این مذاکرات به طور قطع نتیجه خواهیم گرفت، افزود: ممکن است توافق مرحله‌ای باشد و در این مرحله یک بخش مورد توافق قرار گیرد و در ادامه به قسمت‌های حل نشده پرداخته شود.

محمد جمشیدی گوهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، درباره مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: بعد از انتخابات سال 92 تحلیل غربی‌ها نسبت به جمهوری اسلامی تغییر کرد و متوجه شدند که ایران پایگاه محکمی دارد و به دنبال این رفتند که با کشورمان تعامل داشته باشند.

او ادامه داد: آن چه که در زمینه مذاکرات پیش آمد، هم در صحنه بین‌المللی و هم در داخل کشور آثار مثبتی داشت، بسیاری از مسائل به جایگاه خوبی رسید و اعتماد مردم به سیاست خارجی بالا رفت و این مساله به متن جامعه آمد و می‌بینیم که افراد با هر میزان اطلاعات، اخبار را دنبال می‌کنند که نتیجه مذاکرات چه خواهد شد؟

گوهری افزود: این دستاورد خوبی است و احساس سربلندی می‌کنیم که مذاکره‌کنندگان ما در دنیا منفعل نیستند و از منافع ما دفاع می‌کنند و خیال‌مان راحت است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز اظهار نظر درباره توافق یا توافق نکردن نیاز به اطلاعات دارد که فعلا از داخل جلسات اخباری بیرون نمی‌آید و کسی نمی‌تواند مطلع شود و آن چه بحث می‌شود، جنبه تحلیل دارد.

سفیر پیشین ایران در رومانی بیان کرد: این که ما در طول یک سال برنامه مذاکره را با ملاحظه همه منافع خودمان دنبال کردیم و با وجود همه اختلافات، می‌بینیم که طرف مقابل نیز کار را به شدت دنبال می‌کند، نشان می‌دهد مذاکره امری است که وسیله تامین منافع قرار گرفته است.

این فعال سیاسی با بیان این که ما از این مذاکرات به طور قطع نتیجه خواهیم گرفت، افزود: ممکن است توافق مرحله‌ای باشد و در این مرحله یک بخش مورد توافق قرار گیرد و در ادامه، به قسمت‌های حل نشده پرداخته شود.

گوهری اظهار کرد: مسلما کار متوقف نخواهد شد و حتی اگر به توافق جامع نرسیم، ادامه کار قطعا اجتناب‌ناپذیر است.

وی تصریح کرد: کشور ما در جایگاهی در منطقه قرار دارد و همه کشورها نگاه‌شان به ایران است و تفاوت مواضع آن‌ها با ایران باعث می‌شود دنبال برنامه خود باشند. قدرت‌های خارجی به منطقه می‌آیند کار خود را محکم کنند که از جانب ایران ضرری متوجه آن‌ها نشود.

یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: ایران باید به اطراف خود توجه داشته و ارتباطات به گونه‌ای باشد که منافع را تامین کند و در بحث‌های کنونی جواب بله یا خیر باید مبتنی بر استدلال و منطق خوبی باشد.

این فعال سیاسی افزود: جمهوری اسلامی تاکنون دستاوردهای مهمی داشته و اعتماد به نفس پیدا کرده که در عرصه بین‌المللی از منافع خود دفاع کند و بحث هسته‌ای تنها مذاکره‌ای نیست که در این عرصه انجام می‌شود و در آینده عرصه‌های زیادی خواهد بود که باید با مذاکره از منافع خود دفاع کنیم.

گوهری بیان کرد: مسلما در این داستان تیم هسته‌ای ما اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای دارد و از قدرت مذاکره که به عنوان ابزار مهم دیپلماسی است، به خوبی می‌تواند استفاده کند.

او تاکید کرد: ما به تیم مذاکره کننده کشورمان اعتماد داریم که کار را با تعقل جلو می‌برند و باید ببینیم نتیجه چه خواهد شد؟

انتهای پیام

کد N594034