ششمین روز مذاکرات و آخرین تحلیل‌ها و خبرها

ايران, انرژي هسته‌يي, مذاكرات ايران و گروه 1 5

«اگر تا یک‌شنبه‌شب(امشب) در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می‌گیرد.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران این جمله را بک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان به خبرنگار انرژی هسته‌ای ایسنا اعزامی به وین گفته و اظهار کرده است که که با توجه به محدودیت زمان و حجم زیاد جزئیات و ضمائم توافق احتمالی امکان دست یافتن به توافق جامع و کامل تا سوم آذر غیرممکن است.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که آمریکا هنوز به دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر امیدوار است.


اما رویترز له نقل از یک مقام اروپایی نزدیک به مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، گفت: احتمال دستیابی به توافق میان ایران و گروه 1+5 بسیار ضعیف است.

در این بین خبرگزاری ایتارتاس هم از احتمال سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به وین برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای خبر داد.


این خبرگزاری هم‌چنین به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: احتمال دارد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تا 25 و یا 26 نوامبر به طول بینجامد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 از سه شنبه هفته گذشته در سطح وزیران خارجه، معاونان و کارشناسی آغاز شده و با وجود حضور وزیران خارجه هنوز تلاش‌ها برای رسیدن به یک تفاهم سیاسی، ناکام مانده است.


گفتنی است دست یافتن به یک راه حل جامع مشترک با عنوان توافق جامع گزینه‌ای است که به نظر از سوی طرف‌های مذاکره کننده در حال حاضر کنار گذاشته است اما هیات ها تلاش دارند تا با دست یافتن به یک تفاهم کلی و سیاسی، به مذاکرات جامع فرصتی طلایی دهند.
به احتمال زیاد در صورت دست یافتن طرف‌ها به یک تفاهم سیاسی در وین، هیأت‌ها بعد از مدت زمانی کوتاه مجددا برای بحث بر روی جزئیات و متن توافق جامع به میز مذاکره باز می‌گردند. به بیانی دیگر، مذاکره کنندگان در صورت رسیدن به تفاهم سیاسی زمان را در وین نگه می‌دادند تا دوباره بازگردند و متن توافق جامع را نهایی کنند.

با نزدیک شدن به ساعات پایانی، دو طرف با جدیت و حساسیت بیشتری موضوعات را پیگری می‌کنند و به نوعی دو روز آتی (یک‌شنبه و دوشنبه) در سرنوشت مذاکرات بسیار کلیدی است.

هم‌چنین در صورت دست یافتن ایران و 1+5 به یک تفاهم سیاسی تا سوم آذر، این تفاهم شفاهی (non paper) خواهد بود و به نظر می‌رسد امضایی نیز در کار نیست.


به گزارش ایسنا، برخی کارشناسان معتقدند، رسیدن به یک تفاهم سیاسی بسیار کم‌هزینه‌تر و موثرتر از تمدید توافق ژنو است چرا که بحث تمدید توافق پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و از این رو همه طرف‌ها در مذاکرات بر روی تفاهم سیاسی کار می کنند، نه گزینه‌های دیگر.

انتهای پیام

کد N593598