معترضان ترکیه‌ای: "بایدن برو گمشو!"

در حالی که معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به ترکیه، اروپا را تشویق می‌کرد تا وابستگی خود به روسیه را در زمینه انرژی کاهش داده و از آوارگان سوری اعلام حمایت کنند، معترضان ترکیه‌ای علیه سفر وی اعتراض کرده و بنرهایی را به دست دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: "یانکی به خانه‌ات برگرد".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، ده‌ها تن به خیابان‌های استانبول آمده و شعار "بایدن گمشو! این کشور مال ماست" سردادند. این رویداد توسط "انجمن جوانان ترکیه" سازماندهی شده که در چند روز گذشته نیزبا شعار مشابهی چون: "یانکی به خانه‌ات برگرد" از سه نیروی دریایی آمریکا استقبال کردند!

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا خوش شانس بود که شخصا شاهد این اعتراضات نبود چرا که معترضان در روزهای گذشته سه ملوان نیروی دریایی آمریکا را دوره کرده و آنها را "قاتل" خطاب کردند و بر روی آن‌ها رنگ قرمز که سمبل خون است، پاشیدند.

بایدن در سخنرانی‌اش در اجلاس امنیت انرژی "شورای آتلانتیک" از اروپا خواست تا به تنوع بخشیدن به راه‌های تامین انرژی خود ادامه داده تا وابستگی خود به روسیه را کاهش دهند.

بایدن گفت: الان زمان عمل کردن است. ما مطلع شده‌ایم که این منبع کوچک انرژی برای مدتی طولانی یک مشکل بوده است. اما این پیام من بدان معنا نیست که اروپا می‌تواند یا باید واردات روسیه را متوقف کند.

وی افزود: روسیه در این زمینه می‌تواند و باید یک بازیگر باشد اما روسیه باید از قوانین پیروی کند.

در همین حال احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: انرژی وسیله‌ای برای صلح است.

همزمان با دیدار بایدن با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور پس از اجلاس امنیت انرژی "شورای آتلانتیک" و اعلام 135 میلیون دلار دیگر کمک بشردوستانه به ترکیه برای رسیدگی به سیل آوارگان سوری، این اعتراضات صورت گرفت.

ترکیه به حدود 6 / 1 میلیون آواره سوری در مرزهایش با سوریه اسکان داده است. در میان آن‌ها بیش از 190 هزار آواره سوری در مرز با سوریه اسکان داده شده‌اند.

بایدن به خبرنگاران گفت، به طور مفصل با اردوغان درباره وضعیت عراق و سوریه مذاکره کرده و تاکید می‌کند که روابط واشنگتن - استانبول به قوت همیشگی خود باقی است.

وی افزود: ما به ترکیه نیاز داریم و فکر می‌کنم ترکیه نیز معتقد است که به ما نیاز دارد.

بایدن ادامه داد: در این مذاکرات درباره سوریه نیز گفت‌وگو کردیم.

انتهای پیام

کد N593383