یک منبع اروپایی خبر داد

احتمال آغاز رایزنی‌ برای تمدید مذاکرات از امروز

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات وين,مذاكرات هسته‌اي

یک مقام اروپایی نزدیک به مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، گفت: احتمال دستیابی به توافق میان ایران و گروه 1+5 بسیار ضعیف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این منبع اروپایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که رایزنی‌ها در خصوص احتمال تمدید دوباره مذاکرات هسته‌ای پس از ضرب‌الاجل 24 نوامبر احتمال دارد از روز یکشنبه آغاز شود.

این منبع افزود: شانس دستیابی به یک توافق در 48 ساعت باقیمانده بسیار ضعیف است و احساس ما این است که آنها انعطاف زیادی از خود نشان نمی‌دهند.

وی همچنین گفت: تاکنون هیچ پیشرفت ملموسی در خصوص مسائل کلیدی مورد اختلاف یعنی ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران و لغو تحریم‌ها علیه این کشور حاصل نشده است.

به گزارش رویترز، غرب در حالی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کند که این کشور این اتهامات را رد و تاکید می‌کند فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

این منبع اروپایی همچنین دستیابی به توافق هسته‌ای تا روز دوشنبه را غیرمحتمل ندانست و گفت: مذاکره‌کنندگان ایرانی برای ممکن شدن این توافق باید راهنمایی‌هایی را از پایتخت خود دریافت کنند که در این صورت بین دو هفته تا دو ماه برای نهایی کردن آن فرصت لازم است.

این منبع در ادامه تصریح کرد: یک توافق سیاسی باید دقیق و جزئی باشد اما ما هنوز بر سر غنی‌سازی، تحریم‌ها و ابعاد نظامی احتمالی به نتیجه نرسیده‌ایم که به نظر من غیرمحتمل به نظر می‌آید.

وی اظهار کرد: هنوز تصمیمی درباره تمدید این مذاکرات گرفته نشده است اما مذاکره‌کنندگان تمدید را به شکست مذاکرات ترجیح می‌دهند. این وزرای امور خارجه هستند که باید تصمیم‌گیری کنند اما گفت‌وگوها درباره تمدید مذاکرات ممکن است از روز یکشنبه یا دوشنبه آغاز شود.

وی یادآور شد که تمدید مذاکرات ممکن است چند ماه به طول بینجامد.

این مقام اروپایی عدم پیشرفت در مذاکرات را متوجه ایران دانست و ادعا کرد که حتی اگر مذاکرات تمدید شود نسبت به حصول توافق نهایی بدبین است.

یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، اظهار کرد: اگر تا یک‌شنبه شب در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می گیرد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از گفت‌وگوی هیات‌های مذاکره کننده ایران و 1+5 بر روی توافق کلی وسیاسی و نه توافق جامع در مذاکرات وین خبر داد.

وی اظهار کرد که با توجه به محدودیت زمان و حجم زیاد جزئیات و ضمائم توافق احتمالی امکان دست یافتن به توافق جامع و کامل تا سوم آذر غیر ممکن است.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعلام کرد: از این رو تلاش داریم بر روی کلیات توافق که اصول توافق را شامل می شود از جمله ابعاد غنی سازی، تعداد سانتریفیوژها و چارچوب زمانی فعالیت ها، چگونگی لغو تحریم ها، فعالیت فردو، اراک وغیره به تفاهم برسیم.

وی در عین حال افزود: به جرأت می‌توان گفت که همه طرف ها برای رسیدن به توافق در حالی که دور روز تا پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات جامع باقی مانده است جدی و مصمم هستند و هنوز هیچ مذاکره‌ای بر سر تمدید توافق یا مذاکرات صورت نگرفته است.

این عضو تیم مذاکره‌کننده تصریح کرد که توافق سیاسی به معنای تمدید مذاکرات نیست بلکه به این معناست که تفاهمی سیاسی بر سر اصول توافق جامع به دست می‌آید. اما با توجه به محدودیت زمان و پیچیده و فنی بودن مسائل بعد از یک فاصله کوتاه مجددا باز می‌گردیم و متن تفاهم شده را به همراه جزئیات و ضمائم آن که بسیار زیاد هم هستند، مکتوب و نهایی می کنیم.

انتهای پیام

کد N593325