امشب تصمیم نهایی گرفته می‌شود؟

مذاکرات هسته ای,مذاکرات وین

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که 60 تا 65 درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، شهر وین از روز سه‌شنبه - (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و 6 کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود.

دیدار سه جانبه ظریف، کری و اشتون که طی روزهای گذشته برای چهارمین بار انجام می‌شد را می‌توان مهمترین اتفاق روز گذشته مذاکرات خواند که در کنار آن البته معاونان وزیر خارجه کشورمان نیز با همتایان اروپایی خود دیدارهایی داشتند.

وزیر خارجه آمریکا گزارشی از دیدارهای خود را به مقامات ترکیه، قطر، امارات، بحرین و کویت ارائه داد و با همتای فرانسوی خود گفت‌وگویی تلفنی داشت. همچنین ظریف هم با وزرای خارجه اتریش و آلمان نیز دیدارهای دو جانبه برگزار کرد.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (1392) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که 60 تا 65 درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.


***

08:19    پایگاه خبری بلومبرگ با اشاره به اینکه احتمال دارد مذاکرات به وقت اضافه کشیده شود، نوشته است با توجه به در پیش بودن عید شکرگزاری در آمریکا، یکی از گزینه‌ها این است که گفت‌وگوها پس از وقفه‌ای چند روزه، هفته دیگر دوباره از سر گرفته شود.

08:11    روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه گزارش داده است که واشنگتن و متحدان این کشور در 1+5 تلاش می‌کنند تا به بهانه احتمال فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای، ایران را به پذیرش بازرسی‌های به شدت سرزده، وادارند.

08:04    روزنامه واشنگتن‌پست در سرمقاله خود تمدید مذاکرات کنونی را «بهترین نتیجه» توصیف کرده چرا که در عین معلق نگه داشتن بخشی از برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه تهران را حفظ می‌کند.

07:30    یک کارشناس و تحلیلگر روس تأکید کرد که باید به خاطر داشته باشیم که مذاکرات به طور کلی پروژه‌ای بود که توسط غرب (آمریکا و اسرائیل) آغاز شد تا به ایران فشار وارد آورند و عقاید خود را بر ژئوپولتیک منطقه ای بقبولانند.

07:02   یادداشت میهمان: در دوران مذاکرات ایران با گروه 1+5، نفوذ لابی اسرائیل بر روند کلی مذاکرات قابل تردید نیست و در بین کشورهای اروپایی، سیاست فرانسه بیشتر از سایر کشورهای اروپایی تحت تاثیر سیاست های تل آویو بوده است.

06:19    روزنامه کریستین ساینس مانیتور در تحلیلی با اشاره به اینکه تهران از بازی واشنگتن با تحریم‌ها نگران است، تاکید کرد که از نگاه ایران ممکن است آمریکا پس از تعلیق موقت تحریم‌ها بار دیگر آنها را علیه تهران وضع کند.

05:55    «یورام عبدالله ویلر» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه تمدید 6 ماهه مذاکرات می‌تواند با مخالفت‌های شدیدی مواجه شود، گفت: تعجبی نخواهد داشت اگر در لحظه آخر ایران و آمریکا به توافق برسند.

04:14 یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس با بیان اینکه همه تلاشها بر تفاهم سیاسی متمرکز است، تصریح کرد: تا این لحظه مذاکره ای برای تمدید صورت نگرفته است.

03:41  گرت پورتر نویسنده و تحلیلگر برجسته آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تصریح کرد در صورت شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای، این آمریکا خواهد بود که مقصر شناخته می‌شود چراکه از برداشتن تحریم‌ها خودداری کرده است.

01:10  ساعت‌های پایانی شنبه اول آذر ماه و 2 روز مانده به ضرب‌الاجل چهار ماهه توافق ژنو، «پله کوبورگ» که امروز شاهد رفت و آمدهای کری و اشتاین مایر بود و از ساعت‌های آغازین صبح خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران مقابل آن مستقر بودند تا لحظه لحظه اخبار را مخابره کنند، اکنون سکوت را تجربه می‌کند.

00:45  «فرد کاپلان» کارشناس آمریکایی روابط بین‌الملل در گزارشی با برشمردن مزیت‌های توافق موقت هسته‌ای ژنو، می‌نویسد: «خوشبختانه مورد خوبی برای ادامه مسیر مذاکرات وجود دارد».

00:01 یک مقام صهیونیست مدعی شده که آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای قادر به نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران نیست.

23:22  وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که لوران فابیوس،‌ وزیر خارجه این کشور فردا یکشنبه برای ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران عازم اتریش می‌شود.

23:16  «استیو لواین» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای برای طرفین از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت این گفت‌وگوها احتمالا موفقیت آمیز خواهد بود، اما شاید نیاز به تمدید مهلت مذاکرات وجود داشته باشد.

21:24 «استفن سستانوویچ» محقق ارشد شورای روابط خارجی به جان کری در مذاکرات ایران توصیه می‌کند از توافق 1974 بین آمریکا و شوروی درباره محدود کردن سلاح های استراتژیک عبرت بگیرد.

21:16 چهارمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 در وین لحظاتی پیش پایان یافت.

21:10 خبرنگار پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام ایرانی نوشته است که طرفین هنوز بر رسیدن به توافق در مهلت مقرر متمرکز و امیدوار هستند، با این حال وی احتمال تمدید چند روزه گفت‌وگوها را رد نکرده است.

21:00 کارشناس برزیلی در ارزیابی مذاکرات هسته‌ای گفت که ایده تمدید مذاکرات وین، خطرناک است و خاندان آل سعود مخالف توافق هسته‌ای است زیرا توافق هسته‌ای ایران را بعنوان یک بازیگر ژئوپولتیک کلیدی در جنوب غرب آسیا صاحب قدرت می‌کند.

20:22 وزیر خارجه آمریکا که در وین به سر می‌برد، امروز پیش از آغاز نشست سه‌جانبه با حضور «محمد جواد ظریف» و «کاترین اشتون» بار دیگر نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی را در جریان روند مذاکرات هسته‌ای قرار داد.

20:18 «یو تی سندیگو» گزارش داد که حتی اگر نتوان در مذاکرات محدودیت جدی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کرد، هیچ چیزی از دست نمی‌رود چون این برنامه اکنون متوقف و تحت نظارت است».
کد N593152