مذاکره‌کنندگان به دنبال توافق هستند

سیاسی

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: مذاکرات هسته‌ای ایران در حالی وارد آخرین روزهای هیجان‌انگیز خود شده است که احتمال تمدید مذاکرات افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش شب گذشته در پایتخت اتریش ماندند تا بتوانند به بن‌بست کنونی در مسیر پر پیچ و خم مذاکرات هسته‌ای پایان دهند.

یک توافق هسته‌ای می‌تواند به بیش از یک دهه اختلاف بر سر برنامه هسته‌ای ایران پایان دهد. این در حالی است که تهران تاکید می‌کند برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

یک منبع نزدیک به هیأت مذاکره کننده ایرانی به خبرگزاری فرانسه گفت که مذاکره‌کنندگان به دنبال دستیابی به یک توافق هسته‌ای هستند.

این منبع افزود:‌ همه تلاش می‌کنند تا بر سر یک چارچوب کلی به توافق برسند بنابراین ما می‌توانیم بعدتر روی جزییات کار کنیم.

وی افزود: هیچ سناریوی جایگزینی در این مرحله وجود ندارد در این صورت ما می‌توانیم به خود زمان بدهیم. هم‌چنین فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه در وین تاخیر در حصول توافق نهایی را محتمل دانست اگرچه جان کری همتای آمریکایی‌اش تاکید کرد که قصد دارد در وین به توافق برسد.

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفرش به وین اظهار کرد: ما درباره تمدید مذاکرات رایزنی نمی‌کنیم. ما برای رسیدن به توافق رایزنی می‌کنیم به همین سادگی.

کلسی داون پورت، یک کارشناس انجمن کنترل تسلیحات آمریکا با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ گفت: هنوز فرصت زیادی تا نیمه شب دوشنبه باقی است و انعطاف هر دو طرف مذاکره کننده نشان می‌دهد که آن‌ها با خواست دستیابی به توافق نهایی وارد روزهای پایانی می‌شوند و ممکن است درباره مسائل سخت باقی مانده تصمیم گیری کنند.

انتهای پیام

کد N592760