کیودو گزارش داد:

ایران و 1+5 روی چارچوب توافق کار می‌کنند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,برنامه اقدام مشترك,برنامه اقدام مشترك جامع

خبرگزاری کیودو به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای گزارش داد: ‌ایران و قدرت‌های جهانی تلاش می‌کنند تا به یک چارچوب برای توافق هسته‌ای دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای ایران درگفت‌و‌گو با خبرگزاری کیودو ژاپن گفتند که ایران و گروه 1+5 در صددند تا پایان ضرب الاجل 24 نوامبر به چارچوب توافق نهایی دست پیدا کنند و مذاکرات‌شان را به منظور حصول توافق جامع تمدید کنند.

انتظار می‌رود چارچوب این توافق حول محور لغو تحریم‌های غرب به صورت مرحله‌یی به ازای محدود شدن فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران باشد.

به گزارش کیودو با توجه به این که طرف‌های مذاکره کننده درباره چگونگی و سرعت لغو تحریم‌های غرب علیه ایران دارای اختلاف هستند تلاش‌های آن‌ها برای دستیابی به یک سازش می‌تواند حاوی این پیام باشد که آن‌ها در مسیر رفع نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران یک گام رو به جلو برداشته‌اند.

این منابع آگاه هم‌چنین اظهار کردند ایران و شش قدرت جهانی در صددند پس از تعیین چارچوب توافق هسته‌ای جزییات آن را به منظور نهایی کردن این توافق در طول دو تا سه هفته تکمیل کنند.

بر اساس این گزارش ایران و گروه 1+5‌ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان آخرین دور مذاکرات خود را از روز سه‌شنبه 18 نوامبر در وین پایتخت اتریش آغاز کرده‌اند. این رایزنی‌ها در حالی ادامه می‌یابد که این کشورها تنها سه روز دیگر تا پایان ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به راه‌حل جامع نهایی فرصت دارند.

یک منبع حاضر در مذاکرات هسته‌ای گفت که در جریان دیدار روز پنج‌شنبه وزیران امور خارجه ایران و آمریکا پیشرفت‌هایی درباره فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران حاصل شده است.

اگرچه اختلاف بر سر ظرفیت غنی‌سازی ایران و مدت زمان محدود شدن این فعالیت‌ها یکی از اصلی‌ترین موانع بر سر راه حصول توافق نهایی است ایران انتظار دارد تحریم‌ها فوری و به صورت یک‌جا پس از اجرایی شدن این توافق لغو شوند.

ایران طبق توافق اولیه ژنو که در نوامبر سال گذشته میان این کشور و گروه 1+5‌ حاصل شد بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را در ازای کاهش تحریم‌های بین‌المللی به حالت تعلیق در آورده است. گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسوولیت نظارت بر پایبندی ایران به این توافق را دارد نشان می‌دهد ایران به تعهداتش عمل کرده است.

انتهای پیام

کد N592744