وزیر دادگستری در دیدار با وزیر امور خارجه قبرس تاکید کرد؛

در مبارزه با تروریسم به برخی کشورهای فرامنطقه اعتماد نداریم

دولت,حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی

ما در مبارزه با تروریسم و گروه‌های خطرناک نظیر داعش، به برخی از کشورهای فرامنطقه اعتماد نداریم و از نظر ما ادعای کسانی که خود در ایجاد و توسعه این گروه‌ها نقش داشته‌اند قابل باور نبوده و این کشورها در مبارزه با تروریسم صداقت ندارند.

در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با وزیر امور خارجه قبرس، دو طرف با اشاره به شرایط پیچیده منطقه و جهان و خطر حضور و فعالیت گروه‌های افراطی و تروریستی، بر همکاری همه کشورها در مقابله با این پدیده شوم تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در ادامه سفر به کشور قبرس، با وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار طرفین با اشاره به شرایط پیچیده منطقه و جهان و خطر حضور و فعالیت گروه‌های افراطی و تروریستی، بر همکاری همه کشورها در مقابله با این پدیده شوم تاکید کردند.

وزیر دادگستری در این مورد با اشاره به پیشنهاد رییس‌جمهور اسلامی ایران در اولین حضور در نیویورک، مبنی بر همکاری جهانی علیه خشونت و افراطی‌گری که در قالب یک قطعنامه به تصویب نیز رسید، این موضع را موضع حقیقی و منبعث از عزم حقیقی ملت ایران برای مقابله با افراطی‌گری و خشونت‌های فرقه‌ای عنوان و بیان کرد: ما در مبارزه با تروریسم و گروه‌های خطرناک نظیر داعش، به برخی از کشورهای فرامنطقه اعتماد نداریم و از نظر ما ادعای کسانی که خود در ایجاد و توسعه این گروه‌ها نقش داشته‌اند قابل باور نبوده و این کشورها در مبارزه با تروریسم صداقت ندارند.

وی در ادامه ملت ایران را یکی از قربانیان تروریسم عنوان کرد و با اشاره به عزم و اراده جدی و صادقانه در مقابله با افراط و تروریسم، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به رسالت خود به عنوان نگاهبان ثبات و امنیت در منطقه، همواره از کشورهایی که در خط اول مقابله با تروریسم و گروه‌های افراطی نظیر داعش و جبهه النصره ایستاده‌اند حمایت می‌کند.

در این دیدار «کاسولیدس» وزیر امور خارجه قبرس، با اشاره به نگرانی کشورش از همجواری داعش با مدیترانه و قبرس، تهدید تروریسم را برای غرب جدی دانسته و تاکید کرد: قبرس تنها راه حل مشکلات سوریه را راه حلی سیاسی دانسته و با هرگونه راه حل نظامی برای موضوعات منطقه مخالف است.

پورمحمدی نیز ضمن اعلام اشتراک نظر جمهوری اسلامی ایران با مقامات قبرس، رویکرد آن کشور را رویکرد عقلانی و مبتنی بر واقعیات منطقه دانسته و اظهار کرد: اگر کشورهای اروپایی نیز همانند قبرس خطر افراطی‌گری و تروریسم را در نزدیکی خود احساس می کردند، شاید مواضع متفاوتی در قبال منطقه اتخاذ می‌کردند، کما اینکه جذب اتباع برخی از کشورهای غربی توسط گروه‌های تروریستی فعال در عراق و سوریه و خطراتی که بازگشت آن‌ها به آن کشور می‌تواند ایجاد کند، آنها را نگران و وادار به چاره‌اندیشی کرده است.

در پایان این دیدار، وزیر دادگستری با اشاره به سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه قبرس به تهران، این رفت و آمدها را موجب ارتقای روابط دوکشور و زمینه‌ساز همکاری در موضوعات اساسی و مورد علاقه طرفین دانسته و از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با قبرس خبر داد.

وزیر دادگستری کشورمان در این سفر، با جمعی از نمایندگان پارلمان اروپا و نیز برخی از اعضای کانون وکلای قبرس دیدار و گفت‌وگو کرد.

کد N592348