نامه 300 دانشجو و نخبه دانشگاه امیرکبیر به روحانی؛

غرب به دنبال همیشگی کردن چماق تحریم‌ها علیه ملت ایران است

سیاست احزاب و تشکلها

300 دانشجو و نخبه دانشگاه امیر کبیر در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور تاکید کردند: طرف غربی با وعده تعلیق تحریم ها به جای لغو تحریم‌ها صرفا به دنبال ایجاد فضایی روانی بوده تا با دست نخوردن به ساختار تحریم ها بتواند آن را به عنوان چماقی همیشگی علیه ملت ایران بکار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از 300 تن از دانشجویان و نخبگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور ضمن هشدار نسبت به تحمیل یک توافق ننگین از سوی آمریکا خواستار حفظ عزت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا شدند و تاکید کردند: دانشجویان با رصد کامل پیگیر مذاکرات هسته ای بوده و به هیچ وجه عدول از حقوق حقه ملت ایران و پایمال شدن عزت و ایستادگی مردم ایران در قبال وعده های پوچ و توخالی طرف غربی که نهایتا تعلیق دکوری تحریم ها برای مدتی کوتاه خواهد بود را نخواهند پذیرفت.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس جمهور

وضعیت جهان و منطقه به گونه ای است که نشان می دهد برهه فعلی از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است که در آن اثرگذاری کشور ایران در منطقه و جهان انکار ناپذیر می باشد، از این رو مذاکرات هسته ای در معادلات جهانی جایگاه ویژه ای خواهد داشت . مذاکراتی که هر چند در طرف دیگر آن اسامی چند کشور به چشم می خورد اما واضح است که سرکردگی آن را آمریکا که دشمنی آن با ملت ایران که زیر بار سلطه جهانی نرفته است ، برعهده دارد . آمریکا می داند که برای نظام سلطه، ایران اسلامی پیشرفته بسیار خطرناک تر از ایران دارای بمب هسته ای است چرا که می تواند الهام بخش تمام ملت های ستم دیده و آزاده جهان باشد و با پیشرفت و توسعه علمی و اقتصادی خود کارآمدی تفکر اسلام ناب را بیش از پیش به نمایش بگذارد و نظم فعلی جهان را که بر مراد کشورهای زورگوی دنیاست برهم زند، از این رو با بهانه قرار دادن مسائل هسته ای سعی بر این دارد که با اعمال تحریم های ظالمانه سدی در مقابل پیشرفت پر شتاب کشورمان ایجاد نماید. بر همین اساس باید همیشه به این نکته توجه شود که آمریکا برد خود را در نابودی جمهوری اسلامی دنبال می کند، رویایی که با ایستادگی ملت ایران چندین سال است که به خوابی پریشان مبدل گشته است لذا تیم مذاکره کننده وظیفه دارد که با حفظ عزت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های دشمن، از حقوق ملت کوتاه نیاید که بعضی از موارد اصلی آن ذکر می گردد:

1. تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی لایه لایه و پیچیده می باشند به نحوی که یکدیگر را پوشش می دهند و با ایجاد فضای روانی سنگین ، بر اقتصاد کشور فشار وارد می کنند و لغو بخشی از تحریم ها به هیچ وجه اثر گذار نخواهد بود و تنها در صورت "لغو یک باره همه تحریم ها " می تواند راه گشا باشد و اثر تحریم ها را خنثی نماید لذا باید تحریم های شورای امنیت سازمان ملل ، اتحادیه اروپا ، دولت آمریکا و کنگره آمریکا همگی به صورت یکجا لغو گردند ، به ویژه تحریم CISADA که از تحریم های اعمالی کنگره در سال  2010 می باشد و از مهم ترین و اثرگذارترین تحریم ها بر روی اقتصاد کشور است و تحریم های نفتی و بانکی را شامل می شود  .

2. "تعلیق به جای لغو" موضوعی است که آمریکا دنبال می کند تا با حفظ اصل تحریم ها و و فضای روانی آن، همچنان اثرات تحریم  را استمرار بخشد و از آن به عنوان چماقی برای فشار بهره ببرد بنابراین جهت گشایش در مسائل اقتصادی  به هیچ وجه نباید به سناریو "تعلیق به جای لغو" تن داد.

همچنین در ارتباط با پیشرفت های هسته ای کشور که حاصل خون شهیدان عرصه علمی و تلاش جوانان، دانشجویان و محققان کشور و ایستادگی و مقاومت ملت ایران می باشد چند نکته حائز اهمیت را یادآور می شویم:

1. مسلما حق غنی سازی صنعتی جزء حقوق اصلی کشورمان است که برای محقق شدن آن و تامین سوخت نیروگاه بوشهر، سالانه به تولید 30 تن اورانیوم معادل 190هزار سو نیاز دارد . از این رو در توافق نامه نهایی باید ظرفیت غنی سازی به میزان 190 هزار سو به صورت شفاف و در بازه زمانی مشخص ذکر گردد چرا که تجربه توافق نامه ژنو نشان داد که هر جا ابهامی در توافق وجود داشته باشد آمریکا کمال سوءاستفاده را از آن خواهد برد و چه بسا مبهم گذاشتن مسائل، تاکتیک دشمن جهت کارشکنی های آینده باشد .

2. راکتور اراک به دلیل تولید رادیو ایزوتوپ های صنعتی و دارویی که بعضا در دنیا کشورهای محدودی توان تولید آن را دارند، و همچنین فراهم آوردن زمینه تحقیق و توسعه در این بخش، در بین تاسیسات هسته ای ایران اهمیت ویژه ای دارد که در صورت تبدیل قلب آن به آب سبک، همه ی این مزایای ویژه محدود خواهد شد و در حقیقت راکتور اراک با بازطراحی قلب آن به آب سبک، دیگر "راکتور اراک" نخواهد بود و ماهیت اصلی خود را از دست خواهد داد . از این رو "قلب راکتور اراک باید آب سنگین بماند" تا تحقیق و توسعه نیز کماکان بتواند ادامه یابد و پیشرفت های هسته ای دچار وقفه نگردد .

رئیس جمهور محترم

باید اذعان کرد که رویارویی با دشمنان قسم خورده کشور در پای میز مذاکرات کاری دشوار و نیازمند تکیه بر خداوند متعال است و مسئولان مربوطه و تیم مذاکره کننده نیز باید بدانند که وظیفه مهمی بر دوش دارند که مسلما در تاریخ ثبت خواهد شد و باید در مقابل زیاده خواهی های آمریکا، این دشمن ملت ایران، ایستادگی نمایند چرا که خواست آنان تحمیل توافقنامه ای ننگین بر جمهوری اسلامی است و توجه داشته باشیم که در صورت کوتاه آمدن از حقوق مردم و خدشه دار گشتن عزت و استقلال ملی باید پاسخگو باشیم. ما دانشجویان نیز اعلام می داریم با رصد دقیق مذاکرات، طبق رسالت دانشجویی خود در این میدان حضور خواهیم داشت و تحقق عزت، استقلال و حفظ حقوق ملت، مخصوصا مواردی که در بالا ذکر گردید را مطالبه خواهیم نمود . به امید آن که در این امتحان الهی همگی به وظیفه خود عمل نماییم.