دریادار سیاری در نشست خبری:

نداجا به اژدر زیردریایی مجهز می‌شود / رونمایی از چندین رادار و بالگردهای ضد زیردریایی و هواناو

سیاست امنیتی و دفاعی

فرمانده نیروی دریایی ارتش از مجهز شدن این نیرو به یک اژدر ضد زیردریایی پییشرفته در هفته جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت روز نیروی دریایی در این فرماندهی برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به عملیات مروارید در هفتم آذر ماه 59، گفت: نیروی دریایی با گذشت 67 روز از جنگ تحمیلی موفق شد عملیات مروارید را به سرانجام برساند که از نتیجه این عملیات نیز می‌توان به از بین بردن تمام نیروهای دریایی دشمن، محاسبات اقتصادی و بنادر دشمن از ورود هر گونه صادرات و واردات و انهدام دو پایانه نفتی دشمن نام برد.

وی با بیان اینکه انجام این عملیات و سایر عملیات‌های دیگر نیروی دریایی موجب نشان دادن توانمندی جمهوری اسلامی در عرصه دریاها شد، افزود: ما در طول این عملیات‌ها نیز در دوران دفاع مقدس حدود 10 هزار کشتی نفت‌کش را اسکورت کرده و 150 عملیات را به سرانجام رساندیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه دریا برای کشور ما حائز اهمیت بوده و ایران نیز یک کشور دریایی به شمار می‌رود، تصریح کرد: ما از طریق شمال و جنوب حدود سه هزار کیلومتر مرز دریایی داریم که مهم‌ترین آن سواحل مکران است.  

دریادار سیاری با بیان اینکه مسئولیت نیروی دریایی در منطقه باعث شد این نیرو کاملا تغییر کند، گفت: از سال 86 نیروی دریایی به عنوان یک نیروی راهبردی، تغییر ماموریت داد.

وی با بیان اینکه از سال 86 تاکنون توانسته‌ایم با حضورمان، امنیت را در خلیج عدن، شمال اقیانوس هند و سایر مناطق برقرار کنیم، افزود: از ابتدای سال تاکنون حدود دو هزار کشتی تجاری را در مناطق مختلف، اسکورت و حدود 150 مورد درگیری با دزدان دریایی داشتیم و در این میان نیز به 22 کشتی تجاری کشورهای دیگر در زمینه مبارزه با دزدان دریایی کمک کرده‌ایم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با بیان اینکه سواحل مکران باید توسعه یابند و این سواحل زمینه‌ای برای توسعه حرکت نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: امروز کشورهای جهان روز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران حساب باز کرده‌اند زیرا این نیرو، عامل بسیار مهمی در جهت ایجاد امنیت در شمال اقیانوس هند، خلیج عدن و دیگر مناطق است.

وی با اشاره به برنامه‌های این نیرو به مناسبت گرامیداشت روز نیروی دریایی، گفت: تجلیل از پیشکسوتان، خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان این نیرو، برگزاری صبحگاه مشترک در منطقه 3 دریایی کنارک، رونمایی از کتاب جدید نیروی دریایی، سخنرانی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران و شرف‌یابی به حضور فرمانده کل قوا از مهم‌ترین عناوین برنامه‌های فرهنگی نیروی دریایی است.

دریادار سیاری همچنین با اشاره به توانمندی این نیرو در تعمیرات و بازسازی تجهیزات، گفت: دو فروند ضد زیردریایی توسط متخصصان ایرانی کاملا بازسازی شده است و در همین زمینه نیز یک فروند بالگرد ضد سطحی و یک هواناو مدل SRN6 برای جابجایی نیرو و تجهیزات به نیروی دریایی الحاق می‌شوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه پنج فروند ناوچه موشک‌انداز کلاس فجر توسط متخصصان کشورمان، تعمیرات اساسی و تجهیز شده و به کار گرفته خواهند شد، افزود: در هفته جاری نیز از ناوشکن موشک‌انداز کلاس فیلیک رادار پیشرفته سه بعدی عصر و منصوب در ناوشکن جوانان، رادار باند X که در تسلط اطلاعاتی و درصد کنترل ما در اقیانوس‌ها بسیار حائز اهمیت هستند، رونمایی خواهند شد.

وی با بیان اینکه ساخت حوض خشک تعمیراتی نیروی دریایی در بوشهر به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت، گفت: نیروی دریایی ارتش به اژدر پیشرفته که مرحله تمرینی خود را پشت سر گذاشته، مجهز می‌شود. این اژدر نیز سلاحی برای مقابله با زیردریایی‌هاست که از توانمندی بالایی برخوردار است و همچنین این اژدر، این قابلیت را دارد که از زیر دریا، هوایی و دریایی پرتاب شود.

دریادار سیاری با اشاره به برگزاری رزمایش بزرگ این نیرو تحت عنوان «ولایت 93»، اظهار داشت: این رزمایش در پایان آذر ماه از سواحل مکران تا مدار 10 درجه خلیج عدن با حضور یگان‌های سطحی، پروازی، زیردریایی، عملیات ویژه هوایی با شرکت نیروی دریایی و پدافند هوایی به مرحله اجرا درخواهد آمد.

ادامه دارد...