کره شمالی موشک زیردریایی شلیک کرد

ایسنا نوشت:

رسانه های خبری کره جنوبی اعلام کردند که کره شمالی اوایل روز شنبه، اقدام به شلیک یک فروند موشک زیردریایی کرد که به نظر می رسد دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای باشد.
براساس گزارش این رسانه ها، این آزمایش در یک فرایند شبیه سازی شده از یک زیردریایی صورت گرفته که نشان دهنده تلاش این کشور در ارتقاء دانش فنی موشک های دریایی با قابلیت اتمی است.

یونهاپ در گزارشی اعلام کرد که آزمایش انجام شده مربوط به نوعی از توپ های مخصوص زیردریایی است که آلیاژهای بکار رفته در آن نشان می دهد دارای ویژگی های هسته ای است.

رسانه های کره جنوبی در گزارش خود، اقدام پیونگ یانگ را نوعی سرکشی و مقاومت در برابر قوانین بین المللی خواندند که حاضر نیست در برابر آن سرتعظیم فرود آورد.

این رسانه های بدون ارائه توضیحات بیشتر در خصوص آزمایش امروز کره شمالی اعلام کردند که چنین آزمایش هایی ثبات منطقه را بر هم می زند.

واکنش کره جنوبی به اقدام همسایه شمالی در حالی صورت می گیرد که این کشور روز گذشته - جمعه - به منظور بررسی میزان آمادگی نیروهای نظامی خود در نزدیکی مرز مشترک با کره شمالی در دریای زرد دست به تمرین نظامی زد.

کره جنوبی پیشتر اعلام کرده بود که هنوز هیچ اطلاعاتی درباره این که کره شمالی سامانه موشکی بالستیک فعال دارد، در دست نیست اما اخیرا نهادهای اطلاعاتی شواهدی را از احتمال این که یک زیردریایی کره شمالی مجهز به این سامانه باشد، ردیابی کرده اند.

سئول با همکاری آمریکا همواره فعالیت های موشکی همسایه شمالی را زیر نظر دارد و به دقت آن را رصد می کند.

به دنبال تصویب طرحی که چند روز گذشته از سوی کمیته حقوق بشر سازمان ملل علیه رهبر کره شمالی مطرح شد، این کشور تهدید کرده بود که دست به آزمایش اتمی خواهد زد.

5252

کد N591244