عضو هیات رئیسه مجلس در دیدار با نائب رئیس مجلس ویتنام؛

اگر زیاده‌‌خواهی‌ طرف‌ مقابل نباشد، توافق امکان‌پذیر است

مجلس,گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام,حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا

در طول 4 دهه از برقراری مناسبات دوستانه فیمابین، هیچ نقطه ابهامی در مناسبات وجود ندارد و روند مراودات دو کشور همواره رو به رشد و مثبت بوده است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام در دیدار با نائب رئیس مجلس این کشور با بیان اینکه ایران مصمم به دستیابی به توافق عادلانه در موضوع هسته‌ای است٬ گفت: اگر زیاده‌ خواهی‌های طرف‌های مقابل نباشد، دستیابی به توافق امکانپذیر است.

به گزارش ایلنا؛ هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که بنا به دعوت گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران به این کشور سفر کرده است، امروز پنج شنبه 29 آبان با سون نایب‌رئیس مجلس ویتنام دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین حسین سبحانی‌نیا با اشاره به گذشت چهل سال از برقراری روابط سیاسی میان دو کشور، گفت: در طول 4 دهه از برقراری مناسبات دوستانه فیمابین، هیچ نقطه ابهامی در مناسبات وجود ندارد و روند مراودات دو کشور همواره رو به رشد و مثبت بوده است.

وی تصریح کرد: علی‌رغم تلاش‌های به‌عمل آمده باید گام‌های بلندتری برای توسعه و گسترش مناسبات نزدیک فیمابین در عرصه‌های گوناگون برداشت.

وی با اشاره به تاریخ مبارزاتی دو ملت علیه استکبار جهانی، صلح‌طلبی، استقلال‌خواهی و همسویی مواضع و دیدگاه‌های ایران و ویتنام را در بسیاری از موضوعات جهانی عامل مهمی برای رشد و توسعه روابط در آینده دانست.

سبحانی‌نیا در ادامه با اشاره به تحولات منطقه به ویژه عراق و سوریه و مذاکرات جاری میان ایران و 1+5 گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به دستیابی به توافق عادلانه در موضوع هسته‌ای است و اگر زیاده‌ خواهی‌های طرف‌های مقابل نباشد، دستیابی به توافق امکانپذیر است.

وی همچنین ائتلاف علیه داعش را صوری خواند و افزود:‌ کشورهایی عضو این ائتلاف می‌باشند که در تامین مالی و تسلیحاتی و کمک اطلاعاتی به این گروه تروریستی دست داشته‌ اند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همکاری میان کشورهای مستقل و آزادیخواه را عامل مهمی برای تامین امنیت و ثبات در جهان خواند و گفت:‌ ایران و ویتنام از فرصت‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌های دوستانه خود در قبال تحولات جهانی و منطقه‌ای برخوردارند.

سون٬ نایب‌رئیس مجلس ویتنام نیز در این دیدار ضمن با اهمیت دانستن تبادل هیات میان مجالس ایران و ویتنام، سفر هیات پارلمانی ایران را بسیار مثبت و موثر خواند و گفت:‌ توسعه مراودات میان مجالس دو کشور می‌تواند نقش سازنده و بسزایی در رشد روابط فیمابین داشته باشد.

وی با تاکید به حمایت کشورش از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مجامع جهانی و بین‌المللی، گفت: ویتنام از موضع ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حمایت می‌کند.

وی با اشاره به تحریم‌های قدرت‌های غربی علیه ایران، گفت: اطمینان دارم ملت ایران با تلاش و سخت‌کوشی این شرایط دشوار را پشت‌سر خواهد نهاد.

نایب‌رئیس مجلس ویتنام، ایران و ویتنام را دو کشور صلح‌طلب و آزادی‌خواه دانست و افزود: هانوی از حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات در صحنه‌ بین‌المللی حمایت می‌کند.

کد N590711