لاریجانی وارد جیبوتی شد/ افتتاح ساختمان مجلس جیبوتی در دستور کار سفر

سیاست مجلس

رییس مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در مراسم افتتاح ساختمان جدید مجلس جیبوتی وارد این کشور شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهرعلی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش وارد جیبوتی شد.  وی قرار است در مراسم افتتاح ساختمان جدید پارلمان این کشور شرکت کند.

همچنین قرار است رییس مجلس در این سفر با برخی مقامات کشورها و و روسای مجالس دیگر کشورها دیدار و گفتگو کند.

بر این اساس، ساختمان جدید مجلس جیبوتی با حضور روسای مجالس کشورهای آفریقایی و شخصیت‌های سایر کشورها افتتاح می‌شود.

به گزارش مهر، جمهوری جیبوتی عضو سازمان ملل متحد، سازمان وحدت آفریقا و اتحادیه عرب است. از مقامات ایرانی تاکنون محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق کشور به این کشور سفر کرده است و در آن سفر 5 سند همکاری میان ایران و جیبوتی امضا شد که چهارسند در زمینه‌های همکاری وزارت امورخارجه دو کشور، لغو روادید سیاسی و خدمت، سند کمک توسعه‌ای و سند مربوط به احداث مرکز فنی وحرفه ای و یک سند اعطای خط اعتباری جمهوری اسلامی ایران به جیبوتی بوده است.

جمهوری جیبوتی با ۲۳ هزار کیلومتر مربع مساحت، در شرق قاره آفریقا بیش از هشت میلیون جمعیت دارد. بیش از 90 درصد  مردم جیبوتی مسلمان و اصل تسنن هستند. زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی است، ولی عمده مردم به زبان قبایل محلی با یکدیگر صحبت می‌کنند.

دسترسی آسان جیبوتی به آب‌های بین‌المللی از یکسو، و ارتباط زمینی آن با کشورهای مرکزی قاره آفریقا وقرار گرفتن به عنوان یکی از سه کشور مجاور تنگ باب المندب، بر اهمیت راهبردی آن افزوده‌ است.