علل پافشاری ایران بر برنامه هسته‌ای از نگاه روزنامه گاردین؛ مردم ایران حمایت می‌کنند

ایسنا نوشت:

روزنامه گاردین در گزارشی با پرداختن به علل پافشاری ایران بر حفظ برنامه هسته‌ای‌اش، نوشت: ایران با غرب توافق خواهد کرد اما تنها به شرطی که شان و منزلت خود را از دست ندهد.

روزنامه گاردین در این گزارش با اشاره به این که رییسان‌جمهوری کنونی ایران و آمریکا رویکردهای متفاوتی نسبت افراد قبلی خود در این جایگاه دارند، نوشت: با توجه به فرصت باقیمانده تا ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر (۳ آذر) برای ایران و گروه ۱+۵ تا بتوانند به یک راه‌حل نهایی در مذاکرات‌شان برسند، آن چه اهمیت‌ دارد این است که این فرصت تا سال‌های بعد تکرار نخواهد شد. این یک شانس دیپلماتیک عالی است تا ایران و آمریکا در صورت تمایل‌شان روند بهبود روابط میان دو کشور را آغاز کنند.

بهبود روابط تهران - واشنگتن تغییر جهت منافع غرب در منطقه را که ایران در بسیاری از آن‌ها اشتراک دارد در پی خواهد داشت که به مراتب از تعداد سانتریفیوژها، حجم اورانیوم ذخیره شده، مدت زمان تئوری گریز هسته‌ای ایران یا سال‌هایی که یک توافق باید ادامه داشته باشد مهم است.

این مسائل که به نظر می‌آید از اصلی‌ترین موانع حصول توافق هسته‌ای هستند، حل‌شان اگرچه سخت اما غیرممکن نیست.

گاردین در ادامه نوشت که آن چه فهمیدنش برای آمریکایی‌ها ۳۵ سال زمان‌ برد این است که مردم ایران به دلیل حفظ شان و منزلت‌شان حامی برنامه هسته‌ای هستند اگرچه به دلیل تاریخ پنج هزار ساله‌شان مغرور نیز هستند. آن‌ها هم‌چنین می‌گویند که پاکستان و اسراییل که غرب از آن حمایت می‌کند دارای سلاح هسته‌ای هستند بنابراین ایران دست کم باید انرژی هسته‌ای بومی داشته باشد و البته تمام احزاب شامل اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در این مساله اتفاق نظر دارند.

بنابراین ایرانی‌ها بر این باورند که می‌توانند سازش کنند به شرط آن که جایگاه و منزلت‌شان را از دست ندهند.

 

45503

کد N588498