دیپلمات های حاضر در وین:

تمدید مذاکرات محتمل ترین گزینه گفتگوهای وین است

بین الملل ایران در جهان

یک رسانه غربی با اشاره به آغاز دومین روز از مذاکرات حساس ایران و کشورهای 1+5 در وین، به نقل از دیپلمات های حاضر در این گفتگوها تمدید مذاکرات را محتمل ترین گزینه ای دانست که در پایان گفتگوها تا تاریخ 24 نوامبر بدست می آید.

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز به نقل از دیپلمات های غربی و ایرانی حاضر در وین می نویسد: رسیدن به توافق جامع تا تاریخ 24 نوامبر بعید است و تمدید مذاکرات محتمل ترین گزینه ای است که در این دور از گفتگوها بدست می آید. 

این دیپلمات ها که رویترز اشاره ای به نام آنها نکرده در ادامه گفتند: این احتمال وجود دارد که در مورد موضوعات اصلی و کلی موافقت شود اما توافق در مورد جزئیات ممکن است ماه ها طول بکشد.  

آخرین دور از مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 برای رسیدن به توافق جامع تا تاریخ 24 نوامبر، از روز گذشته با ناهار کاری اشتون و ظریف آغاز شده است. "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، پس از دیدار و صحبت با "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نتایج این گفتگوها را مثبت خواند و گفت: گفتگو با اشتون خوب بود و رسیدن به توافق به اراده سیاسی طرف مقابل بستگی دارد. 

از سوی دیگر "سرگئی ریابکف" معاون وزیرخارجه روسیه از نزدیک بودن توافق هسته‎ای میان ایران و شش کشور خبر داد. وی که ریاست هیات روسیه در دهمین دور مذاکرات هسته‎ای در وین برعهده دارد، افزود: مانع جدی برای رسیدن به توافق هسته‎ای وجود ندارد و تنها برخی تصمیمات سیاسی در این زمینه و یا عدم تصمیم‎گیری برخی پایتخت‎ها می تواند این مذاکرات را بدون نتیجه پایان دهد.

همچنین "فیلیپ هاموند" وزیر خارجه انگلیس، نیز پس از دیدار با همتای آمریکایی خود اعلام کرد که امکان دستیابی به توافق جامع هستهای با ایران تا تاریخ 24 نوامبر امکان پذیر است.

هاموند، پس از دیداری که با جان کری در لندن انجام داد به خبرنگاران گفت: به باور من دست یافتن به توافق امکان‌ پذیر است. اما با این وجود توافق بد را نمی پذیریم. این مذاکرات فوق‌ العاده سخت هستند و اگر بخواهیم به موفقیت برسیم ایران باید از خود انعطاف بیشتری نشان دهد.