روحانی در مراسم آغاز ایمن سازی با واکسن پنجگانه:

باید تلاش کنیم همه واکسن ها را در کشور تولید کنیم/یارانه غیرنقدی اثر بخش تر از یارانه نقدی است

سیاست رهبری و سران قوا

رئیس جمهور به موضوع پرداخت یارانه ها اشاره کرد و گفت: اگر بودجه ای که برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفته شده به صورت غیر نقدی و در بخش هایی نظیر سلامت ، تولید ، صنعت ومحیط زیست هزینه شود اثربخش تر است

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، روز سه شنبه در جریان طرح آغاز ایمن سازی با واکسن پنج گانه در انستیتو پاستور با اشاره به اینکه دولت در اجرای طرح تحول نظام سلامت مصمم است، اظهارداشت: سلامت دغدغه مردم است و شایسته است همگان برای کمک به بیماران و نزدیکان آنان تلاش کنند تا از رنج بیماری رهایی یابند و با بازیابی سلامت خود عنصری مفید و فعال برای جامعه باشند.

روحانی با یادآوری اهمیت بهداشت و ضرورت آموزش همگانی برای پیشگیری از بیماری، گفت:باید تلاش کنیم مردم کمتر بیمار شوند و این امر با عمومی شدن بهداشت در همه زمینه ها و مشارکت مردم محقق می شود.

رییس شورای عالی سلامت، وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت نظیر تولید واکسن خاطرنشان ساخت و گفت: واکسن برای جلوگیری از ابتلای کودکان به بیماریهای فراگیر کمک زیادی می کند و باید تلاش کنیم همه واکسن ها را در کشور تولید کنیم.

رییس جمهوری افزود: هنگامی که مردم به بیمارستان مراجعه می کنند باید براحتی پذیرش شوند و به آنها رسیدگی شود. هزینه های درمانشان قابل قبول باشد و دولت در این زمینه کمک های لازم را انجام داده و خواهد داد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پرداخت یارانه ها اشاره کرد و با بیان اینکه اگر بودجه ای که برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفته شده به صورت غیر نقدی و در بخش هایی نظیر سلامت ، تولید ، صنعت ومحیط زیست هزینه شود اثربخش تر است ، اظهار داشت: هدایت بودجه یارانه های نقدی به سمت این بخش ها باید به مطالبه مردم و افکارعمومی از دولت تبدیل شود.

رییس جمهوری ادامه داد: موضوع سلامت از آن موضوعاتی است که مردم را می تواند تشویق کند تا آرام آرام از مسیر یارانه نقدی به سمت پرداخت یارانه های غیر نقدی حرکت کنیم که برای آینده و توسعه کشور بهتر است.

روحانی با قدردانی از زحمات تمام دست اندرکاران حوزه سلامت کشور که بار سنگینی بر دوش آنهاست ، گفت: برای اینکه کشور را بسازیم همه باید به میدان بیایند زیرا دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات را حل کند. دولت و مردم اگر دست به دست هم بدهند قادرند گام های بلندی حتی در شرایط تحریم بردارند که بسیار ارزشمند است.

رییس جمهوری تصریح کرد: خواست مردم ما پیشرفت کشور و کمک به یکدیگر است. مردم مسلمان ایران در وجودشان مهربانی ، برادری و دلسوزی نسبت به همنوع موج می زند و ما امیدواریم با کمک مردم مسیر درست را به سرعت پیش ببریم.

در این مراسم تفاهم نامه تولید واکسن پنج گانه از سوی  قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و محمد مخبر از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حضور رییس جمهوری امضاء شد.

واکسن پنچ گانه برای پیشگیری از بیماریهای سیاه سرفه ، هپاتیت B ، دیفتری ، کزار و هموفیلوس آنفلونزا تولید می شود. در این مراسم همچنین در حضور روحانی این واکسن به یک کودک خردسال تزریق شد.