بررسی طرح افزایش اختیارات وزارت دادگستری در گفتگوی پورمحمدی با ایلنا:| 224024

برای ما مهم است معلوم شود چکاره هستیم

دولت,مصطفی پورمحمدی,طرح افزایش اختیارات وزارت دادگستری

وزارت دادگستری در این وضعیت به دنبال تعیین تکلیف است. ما در پاسخگو بودن، تحت فشار مجلس هستیم لذا برای ما مهم این است که جایگاه ما روشن شود و معلوم شود چکاره هستیم زیرا ما یک وزارتخانه ممتاز هستیم و با همه قوا ارتباط داریم.

وزیر دادگستری تاکید کرد: مجلس خود را ناظر بر کل نظام می‌داند و تقاضای یک نظارت عام را دارد که در این حالت باید قوه قضاییه، به استثنا بخش قضایی مورد پاسخگویی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح افزایش اختیارات وزارت دادگستری گفت: ما در این باره یک بحث اساسی داریم. قوه قضاییه یک قوه مستقل است. قاضی باید در یک فضای استقلالی، بدون تنش و آرام بتواند نظر بدهد و حکم و داوری کند. بنابراین قاضی نباید تحت فشار قرار بگیرد و طبیعی است سین جیم کردن باعث مخدوش شدن استقلال قضایی می‌شود.

وی با بیان اینکه در همه جای دنیا بحث استقلال قاضی، حرمت قاضی و جایگاه خاص آن کاملا محفوظ است، اظهار داشت: باید تلاش کنیم این جایگاه مخدوش نشود و من به جد معتقد هستم اقتدار تشکیلات قضایی باید حفظ شود.

وزیر دادگستری ادامه داد: در این فضا، مجلس خود را ناظر بر کل نظام می‌داند و تقاضای یک نظارت عام را دارد که در این حالت باید قوه قضاییه، به استثنا بخش قضایی، مورد پاسخگویی قرار بگیرد. ریاست قوه قضاییه هم تاکید دارد مرزها به خوبی تعریف شود تا تداخلی ایجاد نشود.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه وزارت دادگستری در این وضعیت به دنبال تعیین تکلیف است، تصریح کرد: ما به مجلس پاسخگو هستیم. لذا برای ما مهم این است جایگاه ما روشن شود و معلوم شود چکاره هستیم زیرا وزارت دادگستری، وزارتخانه‌ای ممتاز است که با همه قوا ارتباط دارد.

وی افزود: در دولت و قوه قضاییه یک کرسی داریم و در مجلس نیز یک جایگاه تثبیت شده داریم که این جایگاه نباید خالی و بی‌فایده بماند.

وزیر دادگستری با اشاره به صحبت‌های رهبری خاطرنشان کرد: ایشان تاکید داشته و دارند که از ظرفیت وزارت دادگستری استفاده شود. امروز شاید این موضوع، مجرایی باشد برای تحقق این خواسته؛ هرچند این مجرا بسیار ضعیف است و خود مجلس هم تاکید دارد بر قسمتی از وظایف وزارت دادگستری نظارت دارد.

کد N583192