دادستان دیوان محاسبات کشور؛

تعداد قابل توجهی از بورسیه‌ها غیرقانونی بوده

مجلس,بورسیه غیرقانونی,دادستان دیوان محاسبات

ابتدا از دانشجویانی که از بورسیه‌های غیر قانونی استفاده کرده‌اند هزینه ها دریافت می‌شود اما در صورتی‌که دانشجویان توان مالی نداشته باشند مسئولان متخلف در این زمینه باید منابع تضییع شده از بیت‌المال را بپردازند.

دادستان دیوان محاسبات درباره روند بررسی پرونده بورسیه‌های غیرقانونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیوان محاسبات، گفت: پرونده بورسیه‌ها قبل از مطرح شدن در رسانه‌ها در یکی از شعبات دیوان محاسبات در حال بررسی بوده و دادیار یکی از شعبات دیوان با هماهنگی واحدهای فنی و حسابرسی در حال پیگیری موضوع است.

به گزارش ایلنا؛ فیاض شجاعی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از بورسیه ها غیر قانونی بوده و دیوان محاسبات از پنج ماه قبل به این موضوع ورود پیدا کرده است.

شجاعی افزود: در حال حاضر دیوان محاسبات کشور بار مالی ناشی از بورسیه‌های غیرقانونی را محاسبه می‌کند تا موضوع استرداد منابع مالی که به این کار اختصاص یافته پیگیری شود.

وی در ادامه گفت: ابتدا از دانشجویانی که از بورسیه‌های غیر قانونی استفاده کرده‌اند هزینه ها دریافت می‌شود اما در صورتی‌که دانشجویان توان مالی نداشته باشند مسئولان متخلف در این زمینه باید منابع تضییع شده از بیت‌المال را بپردازند.

شجاعی درباره میزان هزینه شده بر ای بورسیه هر دانشجو، گفت: دیوان محاسبات در حال محاسبه دقیق منابع مالی هزینه شده در موضوع بورسیه‌ها است.

وی گفت: دیوان محاسبات کشور تا یک ماه آینده در زمینه بررسی پرونده بورسیه های غیرقانونی به جمع بندی نهایی خواهد رسید و احتمالا اقدام به صدور دادخواست و طرح دعوی علیه کسانی که مسبب ضرر و زیان به بیت‌المال شده‌اند می‌کند.

دادستان دیوان محاسبات کشور یادآور شد: تمامی پرونده‌هایی که به دیوان محاسبات ارجاع داده می‌شود به صورت کارشناسی و دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کد N581762