بان کی‌مون: جهان در یک نوع جنگ سرد گرفتار شده است

اجلاس سران بیست کشور صنعتی جهان موسوم به "گروه 20" با حضور رهبران این کشورها و همچنین دبیر کل سازمان ملل و رییس شورای اروپا در بریزبن واقع در شرق استرالیا آغاز بکار کرد.

بان کی‌مون: جهان در یک نوع جنگ سرد گرفتار شده استاجلاس سران بیست کشور صنعتی جهان موسوم به "گروه 20" با حضور رهبران این کشورها و همچنین دبیر کل سازمان ملل و رییس شورای اروپا در بریزبن واقع در شرق استرالیا آغاز بکار کرد.

 

 

به گزارش وب سایت شبکه خبری یورونیوز، گرچه موضوع بحران اوکراین در دستور کار رسمی این اجلاس نیست، ولی صحبت در این باره در سخنرانیهای مقامات سیاسی حاضر در آن، به خوبی نمایان بود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، با تشبیه شرایط کنونی به نوعی جنگ سرد در جهان، گفت: "من صادقانه امیدوارم که این مسائل مطابق پروتکل مینسک و توافقات صورت گرفته بوسیله روسیه، اتحادیه اروپا و آمریکا، حل و فصل شود."

هرمن وان رومپویی، رییس شورای اروپا نیز با بیان این که گرچه موضوع اوکراین در دستور کار گروه بیست نیست ولی افزایش تنشهای نظامی باعث افزایش نگرانیها شده، گفت: "اتحادیه اروپا همچنان معتقد به راه حل سیاسی این بحران است. ما از تمام ابزارهای دیپلماتیک که در اختیار داریم از جمله تحریم استفاده خواهیم کرد."

تنش میان کشورهای غربی و روسیه با اتهامات اخیر کی یف علیه مسکو مبنی بر ارسال نیروهای نظامی روسیه به اوکراین، بالا گرفته است.

مسکو این اتهام را رد کرده است.

52261

کد N580140